Rehabilitacija ACL
Rehabilitacija po poškodbi sprednje križne vezi (ACL) je izrednega pomena, saj njena učinkovitost odloča za kvaliteto vrnitve nazaj v športne aktivnosti in splošno kvaliteto življenja.
Rehabilitacija po poškodbi sprednje križne vezi (ACL) je izrednega pomena, saj njena učinkovitost odloča za kvaliteto vrnitve nazaj v športne aktivnosti in splošno kvaliteto življenja.
Pomembno je opravljati rehabilitacijo pod vodstvom usposobljenega strokovnjaka kot je fizioterapevt ali kineziolog, saj lahko z pridobljenimi kompetencami pomaga k učinkovitosti programa in program ustrezno prilagodi individualnim potrebam posameznika.
V Blackbox Centru se zavedamo pomena rehabilitacije in smo za vas pripravili smernice, ki vam bodo pomagale med samim procesom rehabilitacije pred in po operaciji sprednje križne vezi.
Če si želite naprej izvedeti več splošnih informacij o poškodbi sprednje križne vezi, si lahko ogledate članek na naši spletni strani:
Prvotno se moramo zavedati, da operacija ni najboljša možnost za vsakega posameznika. Poznamo več vrst rehabilitacije [2]:
Številni posamezniki lahko kljub poškodbi normalno izvajajo športne aktivnosti tudi brez operacije sprednje križne vezi, zato se operacija včasih odloži ali sploh ne izvede.
Odločitev o operaciji je odvisna od:
Za več informacij o priporočljivosti operacije in novih pristopih k rehabilitaciji po poškodbi sprednje križne vezi, lahko preberete članek na spodnji povezavi
Preden začnemo z rehabilitacijo moramo upoštevati v naprej določene kriterije za napredovanje in ne na predhodno določen časovni okvir. Nekaj nasvetov za uspešno rehabilitacijo ACL [2], [3]:
Rehabilitacijo sprednje križne vezi smo sestavili na podlagi najnovejše literature in po principu Melbourne ACL protocol 2.0 [2].
Rehabilitacijski protokol je razdeljen iz šestih faz:
Kako poteka predoperativna faza za ACL?
Medtem ko si ljudje želijo operacijo opraviti čim prej, je pomembno, da kolenu dovolimo, da se umiri po poškodbi in povrne dobro raven moči in funkcije pred operacijo.
Operacija se lahko izvede v 48 urah po poškodbi, vendar se običajno izvaja več kot 4 tedne po poškodbi, da se zagotovi sledeče cilje [2], [3]:
Dejavnosti med to fazo običajno vključujejo:
Zgoraj naštete dejavnosti se postopoma stopnjujejo na podlagi bolečine in otekline, ter klinične ocene kolena. V tej fazi se veliko posameznikov odloči za preklic operacije, nakar se lahko nadaljuje s konzervativnim zdravljenjem.
Več o konzervativni rehabilitaciji poškodbe sprednje križne vezi si lahko pogledate na spodnji povezavi:
Rekonstrukcija ACL je travmatična za koleno in po operaciji je potrebno obdobje okrevanja, ter postopne vrnitve funkcionalosti kolenskega sklepa. Prva faza običajno traja od 1 do 2 tedna po operaciji.
Cilji druge faze so sledeči:
Za doseči cilje uporabimo različne metode kot je:
Gibalna terapijo:
Fizikalna terapijo:
Manualna terapijo:
Vzpostavitev pravilega vzoreca hoje:
Cilj druge faze je predvsem pridobitev mišične moči in jakosti, ravnotežja in osnovne koordinacije. Druga faza pogosto vključuje enostavne vaje z lastno težo s postopnim vključevanjem kompleksnejših vaj z utežmi in škripcem v odprti kinetični verigi.
Pomembno je, da bolniki v tej fazi “poslušajo koleno” in napredujejo le tako hitro, kot koleno dopušča. Povečanje bolečine in/ali otekline sta dva glavna simptoma, ki kažeta, da koleno ne prenaša obremenitve.
Trije najpomembnejši cilji druge faze so:
Za doseči cilje se poslužujemo gibalne terapije, ki vključuje:
Vadba proti uporu:
Vaje lahko postopoma otežimo z dodatnimi bremeni.
Vadba ravnotežja in stabilnosti:
Vaje lahko postopoma otežimo z odvzemom vida, kroženjem glave in spremembe propriocepcije (primer stabilne na nestabilno podlago) ter s dodatnimi dražljaji kot so potiski ali lovljenja.
Aerobna vadba
Vadba gibljivosti
V tretji fazi protokola rehabilitacije ACL se začne vračanje teka, skakanja ter agilnostih aktivnosti. Pomembno je, da se dejavnosti iz druge faze nadaljuje. Koleno mora biti v tej fazi brez oteklin in bolečin, poudarek pa je na pravilni tehniki izvedbe, zlasti pri nalogah upočasnjevanja, kot je pristanek s skoka.
Trije najpomembnejši cilji tretje faze so:
Vaje tretje faze vključujejo:
Vaje skokov in doskokov stopnjujemo na način, da preidemo iz sonožnega v enonožni skok po enakem principu kot je omenjeno zgoraj, ter postopoma lahko ključujemo lahko ralične smeri skokov kot je naprej, nazaj, lateralno in z rotacijo.
Četrta faza rehabilitacije ACL mora biti zelo prilagojena posamezniku, v program je treba vključiti vaje in vadbene dejavnosti, ki so običajne za športnika, ko ni poškodovan.
Športnik mora biti samozavesten in psihično pripravljen na vrnitev k športu, kar bo dosegel s ponavljanjem uspešnih vadbenih enot, ki simulirajo gibanja na tekmah. Vsak šport ima svoja specifična gibanja, ki jih je potrebno upoštevati med fazo vračanja v šport.
Sodelovanje s trenerjem
Primer specifičnih gibanj so:
Pred tem je veljal dogovor, da vrnitev ne sme biti prej kot devet mesecev po operaciji. Vendar bi morala vrnitev v šport temeljiti na posameznikovih zmožnostih za izvajanje določenih športnih dejavnosti in opravljanje vrste funkcionalnih testov, kot so enonožni skoki, ter na pripravljenost na preventivni program, o katerem bomo govorili v naslednji fazi [2], [4].
Če vas bolj podrobno zanima faza vrnitve v šport za določen šport, smo za vas pripravili članke, ki si jih lahko ogledate na spodnji povezavi:
V Blackbox Centru smo za vas pripravili članek, ki predstavi nasvete in vaje za preprečevanje ponovne poškodbe pri terenskih in dvoranskih športih.
Za več informacij o peti fazi si lahko ogledate na spodnji povezavi:
[1] B. T. Raines, E. Naclerio, and S. L. Sherman, “Management of Anterior Cruciate Ligament Injury: What’s In and What’s Out?,” Indian J Orthop, vol. 51, no. 5, pp. 563–575, 2017, doi: 10.4103/ortho.IJOrtho_245_17.
[2] R. Cooper and M. Hughes, “Melbourne_ACL_Rehab_2018_2.1”.
[3] T. S. Petsche and M. R. Hutchinson, “Loss of extension after reconstruction of the anterior cruciate ligament,” J Am Acad Orthop Surg, vol. 7, no. 2, pp. 119–127, 1999, doi: 10.5435/00124635-199903000-00005.
[4] J. Evans, A. Mabrouk, and J. l Nielson, “Anterior Cruciate Ligament Knee Injury,” in StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Accessed: Feb. 15, 2024. [Online]. Available: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499848/
Dunajska cesta 5
1000 Ljubljana