Preventiva ACL
Vsako leto po svetu beležimo več kot 2 milijona poškodb sprednje križne vezi (ACL), ki so še posebej pogoste pri mladih športnicah [1].
Vsako leto po svetu beležimo več kot 2 milijona poškodb sprednje križne vezi (ACL), ki so še posebej pogoste pri mladih športnicah [1].
Številni dejavniki tveganja, tako spremenljivi kot nespremenljivi, lahko vplivajo na posameznikovo dovzetnost za poškodbo kolena [2].
Športniki si, tako v tekmovalnem kot netekmovalnem okolju, ne želijo poškodb, saj lahko te ovirajo nadaljnje sodelovanje v želenih aktivnostih. Zato smo se odločili, da vam v tem članku predstavimo preventivne programe, ki izhajajo iz najnovejših raziskav [3], in vam lahko pomagajo pri preprečevanju poškodb ACL in drugih kolenskih poškodb.
Članek, ki smo ga pripravili v Blacbox Centru, je namenjen le kot splošno vodilo, saj je pomembno upoštevati, da je vsak posameznik edinstven in zahteva individualen pristop, ki je osredotočen na odpravo specifičnih pomanjkljivosti ter za doseganje lastnih ciljev.
Za dodatne informacije o tem, kako pride do poškodbe sprednje križne vezi in kakšne vrste rehabilitacije po poškodbi poznamo, si lahko preberete na spodnji povezavi:
Vadbeni programi, namenjeni preprečevanju poškodb kolenskega sklepa, bi morali zajemati različne vrste vadbe, vključno z vadbo moči in jakosti, vadbo pliometrije ter poseben poudarek bi morali nameniti komponenti proksimalne kontrole ali stabilnosti.
Navedene smernice izhajajo iz najnovejše znansteven literature [3]. Priporočila za izvajanje preventivne vadbe vključujejo:
Za najučinkovitejšo preventivo kolenskih poškodb je ključno, da zdravniki, trenerji, starši in športniki spodbujajo izvajanje programov za preprečevanje poškodb pri športnikih, starih od 12 do 25 let, ki se ukvarjajo predvsem s športi, povezanimi z visokim tveganjem za poškodbe ACL .
Za več informacij o športno specifičnih vadbah in fazi pred vrnitvijo v šport za športe z največjim tveganjem za poškodbo ACL, vabljeni k branju naslednjih člankov:
Vadbeni program je sestavljen iz vaj za terenske in dvoranske športe. Na podlagi sistematičnega pregleda literature so avtorji sestavili preventivni vadbeni program za kolenske poškodbe, za katerega je priporočljivo izvajanje pred treningom ali tekmo [3], [4].
Vaje delimo na tri faze:
Priporočila za izvajanje vaj po fazah so sledeča:
Vaje, ki so omenjene služijo le kot vodilo in v praksi morajo biti prilagojene za vsakega posameznika posebej.
Za izvajanje vaj boste potrebovali sledeče pripomočke:
Spodnja slika prikazuje postavitev stožcev za izvajanje vaj.
Faza prve stopnje ali Ogrevalna faza
Legenda: Pari vaj: (a) – naprej in (b) – nazaj
Faza druge stopnje ali Funkcionalna faza
Udeleženec mora biti zmožen izvajati vaje 1. stopnje 45 sekund x 2 z dobro formo, preden preide na naslednjo stopnjo.
Izvajanje vaj:
Za demonstracijo vaj si lahko pogledate na spodnji povezavi:
Ogrevalna faza
Za demonstracijo vaj si lahko pogledate na spodnji povezavi:
Preventivna vadba je ključna za zagotavljanje nadaljevanja športnih aktivnosti brez poškodb tako na rekreativni kot vrhunski ravni. Poleg tega, da lahko preprečuje poškodbe, lahko s pravilno in redno izvedbo tudi izboljša naše športne rezultate ter posameznikove psihomotorične sposobnosti.
Pri Blackbox Centru se zavedamo, da je progresivno nadgrajevanje intenzivnosti vadbe ter prilagajanje programov posameznikovim ciljem in potrebam ključno za dosego optimalnih rezultatov in ohranjanje zdravja. Zato smo pripravljeni nuditi strokovno pomoč in vodstvo pri izvajanju preventivnih programov, ki bodo prilagojeni vašim specifičnim potrebam.
[1] P. A. Renström, “Eight clinical conundrums relating to anterior cruciate ligament (ACL) injury in sport: recent evidence and a personal reflection,” Br J Sports Med, vol. 47, no. 6, pp. 367–372, Apr. 2013, doi: 10.1136/bjsports-2012-091623.
[2] T. E. Hewett, B. Roewer, K. Ford, and G. Myer, “Multicenter trial of motion analysis for injury risk prediction: lessons learned from prospective longitudinal large cohort combined biomechanical – epidemiological studies,” Braz J Phys Ther, vol. 19, no. 5, pp. 398–409, 2015, doi: 10.1590/bjpt-rbf.2014.0121.
[3] A. J. H. Arundale et al., “Exercise-Based Knee and Anterior Cruciate Ligament Injury Prevention,” J Orthop Sports Phys Ther, vol. 48, no. 9, pp. A1–A42, Sep. 2018, doi: 10.2519/jospt.2018.0303.
[4] A. J. H. Arundale et al., “Exercise-Based Knee and Anterior Cruciate Ligament Injury Prevention,” J Orthop Sports Phys Ther, vol. 53, no. 1, pp. CPG1–CPG34, Jan. 2023, doi: 10.2519/jospt.2023.0301.
Dunajska cesta 5
1000 Ljubljana