Glede na to, da kar tretjino dneva preživimo na delovnem mestu, je smiselno, da pri sedečem delu redno vključimo aktivne odmore in telovadbo na delovnem mestu. V Blackbox centru v sklopu naših storitev ponujamo tudi vadbo za podjetja, ki je lahko odlična razbremenitev po delovnem dnevu. Vadba na delovnem mestu ima namreč številne pozitivne učinke na:
Zaradi dolgotrajnega sedenja, računalniškega dela in delovnih obremenitev, so se v zadnjih letih povečale mišično skeletne težave na delovnem mestu, največkrat na področju vratu in ledvenega dela hrbtenice [1,2]. Zaradi statičnega položaja pri sedenju za računalnikom se pojavi dolgotrajna mišična aktivacija stabilizatorjev hrbtenice in mišic ramenska obroča in vratu, zato pride do utrujenosti in bolečine. Raziskave kažejo, da vadba na delovnem mestu služi kot dobra preventiva za mišično skeletne bolečine. Kratkotrajna vadba pri delu lahko izboljša bolečine v vratu, vseh predelih hrbtenice, stopalih, nogah in ramenskemu obroču. Prav tako lahko zmanjša uporabo protibolečinskih zdravil. Redna vadba na delovnem mestu lahko torej lahko zmanjša mišično skeletne težave oziroma zmanjša tveganje za njihov nastanek.
Vadba na delovnem mestu izboljša tudi telesno zmogljivost. Telesna zmogljivost je sposobnost, da učinkovito izvajamo vsakdanje dejavnosti, brez prehitrega utrujanja, da imamo dovolj energije za uživanje v prostočasnih dejavnostih ali za premagovanje nadpovprečnih telesnih stresov. Telesno bolj zmogljivi posamezniki so na delovnem mestu bolj produktivni.
Produktivnost ob dolgotrajnem sedenju in delu velikokrat proti koncu dela upade zaradi mentalne utrujenosti. Redne aktivne prekinitve med delom, kot je na primer telesna dejavnost, so bile večkrat povezane z boljšo kakovostjo dela, produktivnostjo in delovno kapaciteto [3].
Delavci so danes bolj podvrženi stresnim situacijam na delovnem mestu, kot generacije pred njimi. Daljša izpostavljenost stresu lahko dokazano vodi do poslabšanja mentalnega zdravja in vpliva na pojav depresije, zaskrbljenosti in psihične utrujenosti. Stres na delovnem mestu je pogost in drag problem, zato je telesna dejavnost med delom učinkovit način za zmanjšanje stresa in izboljšanje drugih zgoraj omejenih parametrov. Delavci, ki so v delo vključili telesno dejavnost so izboljšali počutje, zmanjšali glavobole in občutek psihičnega pritiska, ki velikokrat vodi do preobremenjenosti in izgorelosti [4].
Mišično-skeletne težave so glavni vzrok za bolniško odsotnost v delovnem okolju, kar predstavlja znatno breme za delodajalce. Dejstvo je, da so posamezniki, ki so telesno bolj aktivni, pogosto manj odsotni zaradi zdravstvenih razlogov. To poudarja pomembnost telesne aktivnosti tudi med delovnim časom, saj lahko pomembno prispeva k zmanjšanju bolniških odsotnosti.
AKTIVNI ODMORI
Ker se negativni učinki sedenja pokažejo že po 90 minutnem neprekinjenem sedenju, so aktivni odmori dober začetek, da si naša hrbtenica odpočije od statičnih obremenitev. Pri aktivnih odmorih gre za redne prekinitve dela z namenom razbremenitve mišic, ki so zaradi statičnih položajev preobremenjene. Kratki odmori, ki naj bi jih izvajali čim pogosteje, so lahko vse krajše prekinitve sedenja (10-20 sekund) kot npr. sprehod do tiskalnika ali odpiranje okna. Poleg prekinitev sedenja pa se priporočajo tudi daljši aktivni odmori (5-10 minut), kjer se izvede sklop vaj za moč in gibljivost, da ponovno vzpostavimo ravnovesje mišičnih skupin, ki so zaradi sedenja preobremenjene.
Primer sklopa vaj aktivnega odmora vključuje:
- tek na mestu
- raztezanje upogibalk kolke v izpadnem koraku
- odpiranje prsnega koša in primik lopatic
- predklon sede
- opora na mizi ob sočasnem dvigovanju noge od podlage
- sklece na mizi
- počep z vzročenjem
- veslanje v predklonu
- dviganje na prste
Najboljše sedenje je tisto, ki se ves čas spreminja
Če nikakor ne najdete časa za izvajanje vaj, lahko poskusite vsakih 30 minut zamenjati položaj sedenja. Najboljša oblika sedenja je namreč tista, ki se ves čas spreminja, saj lahko variacije v drži zmanjšajo obremenitev na hrbtenico [5]. Velikokrat se za sedenje priporoča uporaba žoge namesto stola, vendar to ni dobra izbira za dolgotrajno sedenje. Aktivacija mišic na žogi je večja kot na stolu, saj žoga ne zagotavlja opore, kar lahko pripelje do hitrejše utrujenosti mišic. Priporočljivo je, da se žoga uporabi samo za kratkoročni čas sedenja (5-10 minut).