Išias - kako pravilno ukrepati ?

Bolečina po išiasu je posledica draženja išiasnega živca.

Takšna bolečina lahko omeji samostojnost in kakovost življenja posameznika. Nelagodna, včasih pekoča bolečina, omejuje gibanje, neprimerni gibalni vzorci pa jo lahko še poslabšajo. V prejšnjem članku  smo se osredotočili na vzroke bolečine, danes pa bomo predstavili kakšna je vrsta bolečine, ki jo lahko doživite pri išiasu in kako pravilno ukrepati

Simptomi

Kot smo predstavili že v članku “najpogostejši razlogi za išias je išias simptom, ki se kaže kot bolečina v spodnjem delu hrbta, ki seva navzdol. Najpogostejši simptom je bolečina pod kolenom, ki se nadaljuje do stopala [1]. 

Razlogov za nastanek je več, glavna posledica vseh patologij pa je vnetje ali kompresija živčne korenine [2]. Ker pride do stiska živca, se pojavi izrazita bolečina, ki jo lahko spremljajo mravljinci ali otrplost. Bolečina se običajno pojavi pri točno določenem provokacijskem gibu (na primer pri predklonu). Nekatera gibanja stanje še dodatno poslabšajo (na primer dolgotrajno sedenje ali neprekinjena stoja, vožnja v avtomobilu, spanje na trebuhu).

Pregled simptomov:

bolečina, ki je:

  • lokalizirana ali pa se širi po spodnjih okončinah
  • običajno pekoča ali zbadajoča
  • unilateralna – pogosto prisotna samo na eni strani
  • mravljinčenje
  • oteženo gibanje zaradi mišične šibkosti
  • bolečina se poslabša med sedenjem

Kakšno bolečino in občutek povzroča išias ?

Bolečina, ki se širi po išiasnem živcu po navadi traja med 4 do 6 tednov in običajno mine sama od sebe. Vrst bolečine, ki se pojavi je več. Bolečina se lahko pojavi nenadoma, ki kot strela potuje preko zadnjice po sprednjem ali zadnjem delu stegna. Ta povzroča zbadajoč občutek. Lahko pa bolečina nastane tudi postopoma [2]. Običajno je prizadeta le ena noga, saj pride zaradi patologije na eni strani hrbtenice do stiska posamezne živčne korenine, kar pomeni, da se bolečina širi le po eni strani [2].

Delovanje bolečine

Delovanje bolečine

Kot smo omenili že v prejšnjem članku ima išiasni živec senzorična in motorična vlakna. Po senzoričnih vlaknih potekajo informacije o občutkih, bolečini, toploti in podobno, medtem ko po motoričnih vlaknih potekajo gibalni ukazi za aktivacijo skeletnih mišic (npr. upogib kolena). Ker so telesa senzoričnih živčnih celic bolj na površju živca, pride ob draženju živca najprej do draženja senzoričnih vlaken, zato občutimo bolečino in mravljinčenje. Običajno lahko, ne glede na bolečino, še vedno premikamo spodnje okončine (iztegnemo koleno, dvignemo koleno, stopimo na prste). To je zato ker še ni prišlo do okvare oziroma kompresije motoričnega živca, saj so motorična vlakna globlje v notranjosti. Če pride do večjih pritiskov na živec lahko to v izjemnih primerih povzroči tudi motorične okvare; v tem primeru je nujno, da čim prej poiščete zdravniško pomoč.

Testi - ali gre res za išias in kje je težava?

Obstajajo enostavni testi s katerimi lahko preverite kje je ključni vzrok za bolečino in ali je res težava kompresija živca, ali je v ozadju mogoče kakšen drug razlog za bolečino. Pri išiasu je pomembno, da ugotovite vzrok bolečine. Torej poskušajte si odgovoriti na naslednje vprašanje “Kaj povzroča kompresijo živca?”. Kot smo omenili že v prejšnjem članku obstaja mnogo vzrokov, v glavnem pa bolečina izvira in spodnjega dela hrbta ali iz zadnjice.

  • Slump test– s tem testom ugotovite ali težava nastane pri spodnjem delu hrbta in ali je težava res draženje živca. Namen testa je, da naredimo provokacijski gib (upogib v hrbtenici in izteg kolena), ki v primeru pozitivnega rezultata sproži bolečino zaradi kompresije živca. 

Kako ukrepati

Bolečina, ki se širi po išiasnem živcu se običajno najprej vedno poskuša odpraviti s konzervativnim zdravljenjem [3]. Prva prioriteta ob nastanku išiasa je lajšanje in obvladovanje bolečine, nato pa odpravljanje vzrokov. 

  • kratek počitek (DO 2 dni)

Ob nenadnem in akutnem pojavu bolečine je pomembno, da začasno prenehate z dejavnostmi in gibi, ki izzovejo oziroma poslabšajo bolečino. V primeru, da se bolečina pojavi pri predklonu se poskušajte izogibati nepravilnemu predklonu. V primeru, da bolečino izzove ekstenzija hrbtenice se poskušajte izogniti pretiranemu iztegu. Poiščite razbremenilne položaje, ki zmanjšajo bolečino.

Prav tako je priporočljiv kratkotrajni počitek, ki pa naj ne traja več kot dva dni. Če boste gibanje popolnoma prekinili, lahko to še poslabša vašo bolečino; telesna nedejavnost in slabša telesna pripravljenost je namreč velikokrat razlog za pojav bolečin v prvi vrsti.

Bolečino si lahko lajšate s toplimi ali hladnimi obkladki. Hladni obkladki se praviloma uporabljajo za akutne poškodbe, saj lokalno zmanjšajo pretok krvi (vazokonstrikcija) in vnetne procese. Hladne obkladke omejite na 10-15 minut. Topli obkladki pa se običajno uporabljajo pri kroničnih poškodbah, bolečinah in zakrčenih mišicah, saj povečajo pretok krvi na specifično območje, in omogočajo hitrejše celjenje tkiva. To običajno mišico sprosti.

  • obisk zdravnika

Če je bolečina tako izrazita, da vam popolnoma omeji gibanje, ali pa če bolečina traja več dni in se ne izboljša, je priporočljivo, da poiščete zdravniško pomoč. Zdravnik vas namreč lahko napoti na nadaljnjo diagnostiko, prav tako vam lahko predpiše protibolečinska zdravila.

 

Priporočila v akutni fazi:

  • izogibajte se provokacijskim gibom
  • topli in hladni obkladki
  • zdravljenje po navodilih zdravnika
  • protibolečinske tablete – zmanjšajo občutek bolečine, ne rešijo pa vzroka

Priporoča se tudi obisk fizioterapevta, ki lahko pomaga s protibolečinsko terapijo – z njo se namreč pospeši krvavitev in zmanjša občutek bolečine. 

  • lahkotno gibanje

Po kratkotrajnem počitku je priporočljivo, da začnete z lahkotnim gibanjem (npr. hoja po ravnem) [1] , kar bo povečalo prekrvavitev v tkivih, ki lahko ugodno vpliva na počutje. Prav tako se svetuje, da začnete z lažjimi razteznimi vajami in vajami za mobilnost, vendar se še vedno izogibate tistim gibom, ki bolečino poslabšajo. 

Nato nadaljujte z vajami za mišično moč in vzdržljivost. Naše mišice nam omogočajo gibanje, vendar morajo biti za učinkovito izvajanje gibov dovolj močne in vzdržljive. Če so mišice šibke ali se hitro utrudijo, telo začne kompenzirati z gibi, ki niso optimalni za hrbtenico, kar lahko povzroči ponovitev bolečine. Zato je vaje za moč in hkrati mišično sprostitev in gibljivost ključno dodati v vaš vadbeni program.

 

Neznosnih bolečin, ki so prisotne v zgodnji akutni fazi, se lahko torej rešite relativno kmalu. Dlje traja, da se odpravijo vzroki, ki so povzročili bolečino. Tudi če bolečina izgine po nekaj dneh, je pomembno da vztraja pri odpravljanju osnovnih vzrokov, saj je verjetnost ponovnega nastanka bolečine v prihodnosti izredno velika. 

Pomembno je, da pri gibanju začnete postopoma:

  • iskanje razbremenilnih položajev
    • hoja – pospeši prekrvavitev in zbudi mišice
    • naučite se pravilnih gibalnih vzorcev – največji problem za pojav bolečin v hrbtu so ravno nepravilni gibalni vzorci (npr. nepravilno pobiranje bremen iz tal, kjer breme dvigujete s hrbtenico ob tem pa ne aktivirate globoke trebušne mišice). 
    • izvajajte stabilizacijske vaje – vaje za aktivacijo mišic trupa, ki bodo omogočale stabilen trup, da bo vaša hrbtenica manj obremenjena
  • vaje za moč celega telesa

Če ne veste, kako bi se lotili gibanja ali pa vas je zaradi bolečine strah začeti, vas vabimo, da nas obiščete v Blackbox centru. Naši strokovnjaki so vam vedno na voljo za uvodni posvet, kjer se bomo pogovorili o vaših težavah in izvedli osnovno diagnostiko. Na podlagi teh informacij vam bomo pripravili individualiziran program za uravnavanje bolečine in odpravljanje njenih vzrokov. Skozi vadbo boste izboljšali živčno-mišične povezave, gibalne vzorce in telesno zmogljivost. Opolnomočili vas bomo, da boste samozavestno in samostojno nadaljevali svojo pot.

Zaključek

Išias je pogosta težava, ki lahko močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Pravilno ukrepanje je ključnega pomena za obvladovanje bolečine in preprečevanje ponovnega nastanka. Kratkotrajen počitek, uporaba toplih ali hladnih obkladkov ter iskanje strokovne pomoči lahko znatno pripomorejo k zmanjšanju bolečin. Pomembno je, da ne zdravite le simptomov, temveč poskušate odpraviti vzroke, ki so privedli do bolečine. Pri dolgoročnem obvladovanju išiasa igra ključno vlogo vadba. Z redno in prilagojeno vadbo boste okrepili ključne mišične skupine, ki bodo varovale vašo hrbtenico, in izboljšali gibalne vzorce. V Blackbox centru smo vam vedno na voljo za kakovostno obravnavo in pomoč na začetni poti do lajšanja in odpravljanja bolečin. Naši strokovnjaki vam bodo pripravili individualiziran program, prilagojen vašim potrebam, da dosežete boljše počutje in večjo samostojnost.

Kazalo

NAROČITE SE NA brezplačni POSVET!
Kontaktne informacije
Delovni čas

Viri: 

1 – J.-P. Valat, S. Genevay, M. Marty, S. Rozenberg, and B. Koes, “Sciatica,” Best Practice & Research Clinical Rheumatology, vol. 24, no. 2, pp. 241–252, Apr. 2010, doi: https://doi.org/10.1016/j.berh.2009.11.005.

2 – A. H. Ropper and R. D. Zafonte, “Sciatica,” New England Journal of Medicine, vol. 372, no. 13, pp. 1240–1248, Mar. 2015, doi: https://doi.org/10.1056/nejmra1410151

 

3 – R. W. Ostelo, “Physiotherapy management of sciatica,” Journal of Physiotherapy, vol. 66, no. 2, pp. 83–88, Apr. 2020, doi: https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.005.




Ostali Blackbox članki
Scroll to Top