Algoritem obravnave [3]:
- Prenehajte z gibi, ki izzovejo bolečino
Izogibamo se gibom, ki stanje poslabšajo. Npr. če se bolečina pojavi pri predklonu se v začetnih dneh poskušajte izogibati takšnemu gibalnemu vzorcu (npr. sklanjanje).
Ko se pojavi bolečina, je priporočljivo počivati en ali dva dni, vendar ne dlje. Med tem časom si lahko olajšate bolečino z uporabo toplih ali hladnih obkladkov ter protibolečinskimi tabletami.
- Iskanje razbremenilnih položajev in nadzor telesa
Sočasno med počitkom poiščite razbremenilne položaje. Pogosto so to položaji, kjer je zmanjšan vpliv gravitacije na telo (npr. leže na boku z blazino med koleni). V teh položajih se poskušamo popolnoma sprostiti, umiriti misli in se osredotočiti na dihanje. Poleg tega je pomembno, da najdete nevtralni položaj hrbtenice (ohranjanje 3 krivulj v hrbtenici in položaj medenice). Več o pravilnem položaju si lahko preberete v članku “Telesna drža”. - Hoja
Po dveh dneh je priporočljivo prekiniti počitek in začeti z nežno, nizko intenzivno telesno dejavnostjo, ki ne povzroča bolečin. Primer take dejavnosti je hoja po ravnem terenu. S tem boste spodbudili prekrvavitev v predelu hrbtenice in ohranili hidracijo medvretenčne ploščice. Pomembno je tudi zagotoviti zadosten vnos tekočine, saj je medvretenčna ploščica večinoma sestavljena iz vode.
- Pravilni gibalni vzorci
Pomembno je, da se naučite pravilnih gibalnih vzorcev (počep, predklon), saj je nepravilna mehanika gibanj včasih večja težava kot aktivacija mišic trupa. - Vaje za moč mišic trupa
Najpomembneje je, da znamo aktivirati mišice trupa v kateremkoli položaju – sedenju, stoje ali ležanju, kar nam omogoča stabilizacijo okoli hrbtenice. Ključne mišice za to so:
Poleg tega je pomembno, sočasno aktiviramo tudi povrhnje mišice trupa kot so
- zunanja poševna trebušna mišica
- notranja poševna trebušna mišica
- široka hrbta mišica
- kapucasta mišica.
Te so sicer bolj pomembne pri samem gibanju trupa (predklon, odklon), vendar tudi sodelujejo pri stabilizaciji.
En izmed mitov je ta, da moramo mišice trupa ves čas stikati, saj tako varujemo hrbtenico.
Pa je res temu tako?
Pomembno je, da znamo mišice aktivirati in da aktivacija nudi oporo med gibanjem, vendar moramo to početi premišljeno. Ali bi bilo res smiselno, da bi ves budni čas stiskali mišice? Seveda ne, saj bi se mišice po 16 urah neprestanega naprezanja utrudile. Neprekinjena napetost v mišicah bi namreč povečala obremenitev kar bi privedlo do neučinkovitega gibanja in poškodb. Zato je pomembno, da mišice aktiviramo le ob določenih gibih (npr. dvigovanje težkega bremena). Med lahkotno hojo po ravnem terenu, pa se raje kot na stiskanje mišic trupa osredotočite na čudovito naravo, ki vas obdaja.
Poleg stabilizacije je pomembno, da redno izvajamo vaje za moč in vzdržljivost trupa. Pri Blackbox centru se zavedamo, da je močan trup osnova dobrega gibanja, zato vaje za krepitev jedra dodajamo v vsako vadbeno enoto.
- Medmišična koordinacija
Res je, da morajo mišice biti vzdržljive in močne, vendar je ključnega pomena, da delujejo koordinirano z drugimi deli telesa. Med gibanjem mišice zagotavljajo stabilnost trupa, hkrati pa omogočajo drugim delom telesa, da se premikajo učinkovito. Ta koordinacija je ključna za ohranjanje ravnotežja, pravilno držo in izvajanje gibov brez nepotrebnega stresa ali tveganja za poškodbe. Zato je poleg moči in vzdržljivosti pomembno tudi razvijati in vzdrževati koordinacijo med mišicami celotnega telesa.
- Vaje za trup morajo imeti progresijo.
Vaje za trup morajo imeti progresijo, kar pomeni, da mora vadba načrtno vključevati postopno povečevanje obremenitev za krepitev mišic in izboljšanje njihove vzdržljivosti. Progresija vadbe je ključna za doseganje napredka in preprečevanje stagnacije. Obremenitev lahko postopoma povečujemo na več načinov, med drugim:
- sprememba števila ponovitev in serij
- prilagajanje tempa izvajanja ponovitev
- dodajanje izometrične kontrakcije
- zmanjšanje časa počitka med vajami