TRN V PETI – KAKO GA ODPRAVIMO?

Kalcinacije niso težava le ramenskega sklepa, temveč se lahko pojavljajo tudi na drugih delih telesa, kot na primer na peti.

To stanje je znano kot trn v peti, ki ga velikokrat spremlja bolečina. Čeprav je pogosto spregledan, lahko trn v peti postane resna ovira pri vsakodnevnih aktivnostih, saj vpliva na gibanje in splošno počutje. Ključno je, da težavo pravočasno preprečimo z ustreznimi ukrepi. V BlackBox centru smo tu, da vam z individualiziranim pristopom pomagamo ohraniti zdravje in kakovost življenja.

KAJ JE TRN V PETI?

Trn v peti je kostni izrastek ali osteofit, ki nastanek na petnici in je pogosto posledica odlaganja kalcija na področje petnice. Lahko se pojavi na spodnjem delu pete (plantarni petni trn) ali na zadnjem delu pete (Haglundova peta). Pogosto se kaže z bolečino, ki je povezana z vnetjem tkiv okoli trna, ki povzročajo nelagodje in omejujejo gibljivost sklepa.

BOLEČINE ZARADI TRNA V PETI?

Bolečina zaradi trna v peti je običajno lokalizirana na spodnjem ali zadnjem delu pete in se pogosto opisuje kot ostra, zbadajoča ali pekoča, zlasti pri prvih korakih po počitku ali zjutraj po vstajanju. Povzročena je z vnetjem tkiv okoli trna, ki se pojavi zaradi draženja plantarne fascije ali Ahilove tetive. Med dnevom ko se tkiva segrejejo, se bolečina lahko zmanjša. Ob daljšem stanju, hoji ali intenzivni dejavnosti se pa lahko poslabša. Čeprav sam kostni izrastek običajno ni boleč, so vnetja in obremenitve okoliških struktur glavni vzrok za neprijeten občutek in omejeno gibljivost.

KAKO NASTANE TRN V PETI?

Trn v peti je posledica dolgotrajnih in prekomernih obremenitev plantarne fascije – vezivnega tkiva, ki povezuje petnico s prsti in podpira stopalni lok. Prekomerna obremenitev, kot so dolgotrajno stanje, hoja ali intenzivna telesna aktivnost, povzroča mikropoškodbe na mestu, kjer se fascija pritrdi na petnico. Telo na to odgovori z vnetjem in postopnim nalaganjem kalcija na prizadeto mesto, kar sčasoma privede do nastanka kostnega izrastka, imenovanega petni trn.

Trn v peti se lahko razvije tudi zaradi preobremenitve Ahilove tetive, ki se pritrdi na zgornji del petnice. Dolgotrajno draženje ali ponavljajoče poškodbe na tem območju lahko povzročijo nastanek kostnega izrastka na zadnjem delu petnice, kar vodi do bolečine in otekanja, zlasti med gibanjem ali nošenjem trdih čevljev.

DEJAVNIKI TVEGANJA ZA TRN V PETI

Med dejavnike tveganja vključujemo:

    • neprimerna obutev: nošenje čevljev brez ustrezne podpore za stopalni lok ali oblazinjenja za peto,
    • prekomerna telesna teža: dodatna teža povečuje pritisk na plantarno fascijo ali petnico,
    • starost: s staranjem se zmanjšuje elastičnost plantarne fascije in povečuje tveganje za njeno poškodbo,
    • anatomske nepravilnosti stopala: ploska stopala, visok stopalni lok ali nenormalna hoja lahko povečajo napetost v plantarni fasciji,
    • šport: pogostejši pri športih, kot so tek, nogomet ali tenis, ki vključujejo veliko skakanja ali hitrih sprememb smeri,
    • poklicne dejavnosti: delo, ki zahteva dolgotrajno stanje na trdih površinah (proizvodnja, gostinstvo),
    • poškodbe ali prejšnja vnetja,
  • bolezni vezivnega tkiva in presnovne motnje: povečano tveganje pri ljudeh z artritisom, sladkorno boleznijo ali protinom,
  • pomanjkanje raztezanja in ogrevanja: nepravilna priprava na telesno aktivnost povečuje možnost poškodb plantarne fascije in Ahilove tetive,
  • togost mišic meč ali stopal: omejena gibljivost ali napetost v mečnih mišicah povečuje pritisk na plantarno fascijo.

Zmanjšanje teh dejavnikov tveganja, kot so uporaba ustrezne obutve, ohranjanje zdrave telesne teže in redne raztezne vaje, lahko pomaga pri preprečevanju razvoja trna v peti.

KAKO SI LAHKO POMAGATE SAMI ČE IMATE TRN V PETI?

Če imate trn v peti, si lahko sami pomagate z naslednjimi ukrepi, ki zmanjšajo bolečino in preprečijo poslabšanje stanja:

  • počitek in zmanjšanje obremenitve: izogibanje dolgotrajnemu stanju, hoji ali teku, ki povečujejo obremenitev na petnico,
  • uporaba ledu: prizadeto območje 10 – 15 min hladite z ledenim obkladkom večkrat dnevno za zmanjšanje vnetja in bolečine,
  • raztezne vaje: raztezajte plantarno fascijo in mečne mišice,
  • nošenje primerne obutve: izberite čevlje z dobrim oblazinjenjem in oporo za stopalni lok. Lahko uporabite silikonske ali ortopedske vložke, ki razbremenijo pritisk na peto,
  • samomasaža: z rokami, masažnimi valji ali žogicami masirajte podplat in peto, da sprostite napetost,
  • uporaba kinezioloških trakov: trakovi lahko pomagajo podpreti plantarno fascijo in zmanjšati bolečino,
  • protivnetna sredstva: uporaba protibolečinskih mazil ali nesteroidnih protivnetih zdravil (ibuprofen ali naproksen),
  • razbremenitev med spanjem: uporabite nočne opornice, ki držijo stopalo v rahlo raztegnjenem položaju in preprečujejo jutranjo togost.

VAJE ZA TRN V PETI

Za preventivo pred trnom v peti lahko doma izvajate spodaj navedene vaje:

Dvigi na prste z utežjo

  • Opis: V obeh rokah držite poljubno težki uteži in se dvignite na prste. Nato počasi pustite pete na tla. 
  • Cilj: Krepitev mečnih mišic in stabilizatorjev gležnjev.
  • Ponovitve: Izvedite 10 ponovitev po 3-krat.


Skok navpično navzgor s stegnjenimi nogami

  • Opis: Od tal se čim višje odrinite s stegnjenimi nogami. Skok naj bo na mestu.
  • Cilj: Krepitev stabilizatorjev gležnja in stopala.
  • Ponovitve: izvedite 12 ponovitev po 3-krat.


Vlečenje brisače s prsti na nogi

  • Opis: V sedečem položaju položite na brisačo pred seboj lažjo utež. Z bosimi prsti na nogah vlecite in gubajte brisačo k sebi. 
  • Cilj: Krepitev stopalnega loka in mišic prstov na nogi.
  • Ponovitve: Izvedite 8 vlekov brisače k sebi po 3-krat.


Čepenje s podloženimi petami

  • Opis: Pod pete si podložite ploščato utež ali brisačo ter naredite globok počep. Končni položaj počepa zadržite.
  • Cilj: Večanje mobilnosti gležnja.

Ponovitve: Položaj zadržite za 30 sekund in izvedite 2-krat.

KAKO POTEKA ZDRAVLJENJE TRNA V PETI?

Zdravljenje trna v peti običajno poteka konservativno, osredotočeno na zmanjšanje bolečine, odpravo vnetja in preprečevanje nadaljnje obremenitve prizadetega tkiva.

Postopek vključuje:

  • počitek in razbremenitev stopala,
  • uporabo ledu za hlajenje,
  • ob bolečinah protivnetna zdravila, kot so mazila ali tablete,
  • ortopedske pripomočke za zmanjšanje pritiska na peto,
  • fizioterapijo: uporaba metod za zmanjšanje vnetja in spodbujanje regeneracije. Najpogosteje se uporabljajo udarni valovi (ESWT), ultrazvok ali laser. Udarni globinski valovi preko visokofrekvenčnih zvočnih valov razbijajo odložen kalcij v manjše kristale, ki se nato v manjših oblikah lažje razgradijo in absorbirajo v okoliške tkivu. Aplicira se jih tako na področje trna v peti, kot tudi na ostala mesta vnete plantarne fascije ali narastišče Ahilove tetive.

V hujših primerih za lajšanje bolečin in vnetja lahko uporabijo tudi kortikosteroidne injekcije. Izjemno redko se trn v peti zdravi operativno. To način zdravljenja se uporablja pri kroničnih stanjih, ko ni opaznega izboljšanja po konservativnih metodah. Trn v peti se nato kirurško odstrani.

PREVENTIVNA VADBA V BLACKBOX CENTRU ZA TRN V PETI

Preventivna kineziološka vadba v Blackbox centru je prilagojena posamezniku in osredotočena na izboljšanje telesne drže, krepitev mišic in preprečevanje težav, kot je trn v peti. Program običajno vključuje:

  • Raztezanje in mobilnost: izvajanje razteznih vaj plantarne fascije, mečnih mišic in Ahilove tetive izboljšajo gibljivost stopalnega loka in gležnja.
  • Krepitev mišic: močne mišice lažje prenašajo vsakodnevne obremenitve, zato je pomembno krepiti stopalni lok, mečne mišice in stabilizatorje gležnja.
  • Vadba za pravilno držo in biomehaniko: učenje pravilne hoje, teka in stanja omogoča pravilno prerazporeditev sil na stopala in tako zmanjšanje obremenitev.
  • Preventivni trening z opremo: z uporabo pripomočkov, kot so elastični trakovi ter uteži, simuliramo vsakodnevne obremenitve na stopalo.

Redna udeležba v takšnem programu ne pomaga le pri preprečevanju trna v peti, temveč tudi izboljša splošno telesno pripravljenost in zmanjša tveganje za poškodbe. Za specifične težave je priporočljivo, da se obrnete na Blackbox center in se dogovorite za individualno svetovanje.

ZAKLJUČEK

Trn v peti je kostni izrastek, ki nastane zaradi dolgotrajne preobremenitve plantarne fascije ali Ahilove tetive. Pogosto nastane kot posledica mikropoškodb in vnetja, kar vodi do nalaganja kalcija na petnici. Trn v peti je lahko boleče stanje, ki lahko ovira gibanje, a z ustrezno preventivno je to mogoče preprečiti. Preventivna kineziološka vadba je ključna za krepitev mišic stopal, raztezanje plantarne fascije in izboljšanje biomehanike gibanja. V vadbi se osredotočamo na razbremenitev občutljivih področij ter splošno telesno stabilnost in gibljivost. Obiščite nas v BlackBox center, kjer vam bomo pomagali ohraniti zdrava stopala in preprečiti nastanek težav.

Pogosto postavljena vprašanja

KAKO UČINKOVITO ODPRAVITI TRN V PETI?

Odprava trna v peti zahteva kombinacijo konservativnih metod, ki so fizioterapija, protivnetna terapija, ortopetski vložki in nočne opornice. Učinkovit način zdravljenja je tudi s pomočjo terapije z udarnimi valovi, ki na podlagi umerjenih visokofrekvenčnih zvočnih valov ugodno deluje na tkivo.

 

KOLIKO ČASA TRAJA, DA ODPRAVIMO TRN V PETI?

Čas zdravljenja je odvisen od resnosti stanja in stopnje vnetja. Popolna odprava bolečine in normalizacija funkcije lahko traja od 3 do 6 mesecev. V kroničnih primerih je proces daljši in lahko traja tudi do 12 mesecev.

 

KAKO KINEZIOLOŠKA VADBA POMAGA ODPRAVITI TRN V PETI ?

Kineziološka vadba pomaga odpraviti trn v peti z raztezanjem in krepitvijo plantarne fascije ter mečnih mišic, kar zmanjša napetost na petnico in izboljša biomehaniko stopala. Redne vaje sproščajo preobremenjena tkiva, krepijo mišice, ki podpirajo stopalni lok, ter izboljšujejo gibljivost gležnja. S tem se zmanjšajo bolečine, izboljša funkcionalnost stopala in prepreči ponovni nastanek težav.

 

KAJ LAHKO NAREDITE SAMI V OKVIRU PREVENTIVE, DA DO TRNA V PETI NE PRIDE?

Za preventivo pred trnom v peti poskrbite za nošenje ustrezne obutve z dobro oporo in oblazinjenjem, redno izvajajte raztezne in krepilne vaje za plantarno fascijo in mečne mišice ter ohranjajte zdravo telesno težo, da zmanjšate obremenitev na stopala. Izogibajte se dolgotrajnemu stanju ali teku na trdih površinah, uporabljajte ortopedske vložke, če je potrebno, in poskrbite za sproščanje mišic z masažo ali raztezanjem po napornih dejavnostih.

Kazalo

NAROČITE SE NA brezplačni POSVET!
Kontaktne informacije
Delovni čas

Viri: 

Agyekum, E. K. in Ma, K. (2015). Heel pain: A systematic review. Chinese Journal of Traumatology, 18(03), 164–169. https://doi.org/10.1016/j.cjtee.2015.03.002

Davis, P. F., Severud, E. in Baxter, D. E. (1994). Painful Heel Syndrome: Results of Nonoperative Treatment. Foot & Ankle International, 15(10), 531–535. https://doi.org/10.1177/107110079401501002

Irving, D. B., Cook, J. L. in Menz, H. B. (2006). Factors associated with chronic plantar heel pain: a systematic review. Journal of Science and Medicine in Sport, 9(1), 11–22. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2006.02.004

Kosmahl, E. M. in Kosmahl, H. E. (1987). Painful Plantar Heel, Plantar Fasciitis, and Calcaneal Spur: Etiology and Treatment. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 9(1), 17–24. https://doi.org/10.2519/jospt.1987.9.1.17

Li, R.-X., Ma, M., Xiao, X.-R., Xu, Y., Chen, X.-Y. in Li, B. (2016). Perimenopausal syndrome and mood disorders in perimenopause: prevalence, severity, relationships, and risk factors. Medicine, 95(32), e4466. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000004466

Mohseni, M., Mabrouk, A. in Simon, L. V. (2024). Knee Dislocation. V StatPearls. StatPearls Publishing. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470595/

Ostali Blackbox članki
Scroll to Top