Za vzdrževanje zdrave prehrane je ključno vključevanje različnih hranil (6).
OGLJIKOVI HIDRATI
Ogljikovi hidrati so primarni vir energije v prehrani in jih najdemo v največji količini v žitih ter sadju, zelenjavi in stročnicah. Polnozrnata živila so za naše zdravje boljša od predelanih žit, katerim med postopkom mletja odstranijo kalčke in otrobe in imajo zaradi tega manjše količine vlaknin in mikrohranil. Povečan vnos polnozrnatih žit prispeva k zmanjšanemu tveganju za koronarno srčno bolezen, možgansko kap, srčno-žilne bolezni in rakava obolenja.
Sveže sadje in zelenjava zagotavljata energijo in hkrati vir prehranskih vlaknin, ki spodbujajo občutek sitosti in pozitivno vplivajo na delovanje prebavil, ravni holesterola v krvi in urejenost krvnega sladkorja (2). Za zagotavljanje ustreznega dnevnega vnosa prehranski vlaknin in za zmanjšanje tveganja za nalezljive bolezni se priporoča uživanje vsaj 400 g ali pet obrokov sadja in zelenjave dnevno. Vnos sadja in zelenjave izboljšamo tako, da uživamo raznoliko sadje in zelenjavo ter vključujemo sveže sezonsko sadje oziroma zelenjavo. Zelenjavo vedno vključimo v obrok, surovo lahko uživamo kot prigrizek in prav tako tudi sveže sadje (6).
BELJAKOVINE
Prehranske beljakovine so vir energije in aminokislin, tudi esencialnih aminokislin (to so tiste aminokisline, ki jih človeško telo potrebuje, vendar jih ne more proizvesti samo). Živila bogata z beljakovinami so lahko živalskega izvora kot so meso, mlečni izdelki, ribe in jajca, ter rastlinskega izvora, kot so stročnice, sojini izdelki, žita, oreščki in semena. Beljakovine živalskega izvora veljajo za bogatejši vir, saj vsebujejo več aminokislin visoke prebavljivosti. Hkrati pa živalski vir beljakovin vsebuje nasičene maščobne kisline, katere povezujemo z nenalezljivimi boleznimi. Ustrezen vnos beljakovin je potrebno pridobiti predvsem s hrano, zlasti za ohranjanje puste telesne mase. Pri starejših beljakovine igrajo pomembno vlogo pri preprečevanju s starostjo povezane izgube skeletne mišične mase, ohranjanju kostne mase in pri zmanjšanju tveganja za zlome (2).
MAŠČOBE
Prehranske maščobe delimo v štiri kategorije in sicer enkrat nenasičene maščobe, poli nenasičene maščobe, nasičene maščobe in trans maščobe. Nenasičene maščobe najdemo v ribah, številnih oljih rastlinskega izvora, oreščkih in semenih. Nasičene maščobe so predvsem v izdelkih živalskega izvora in tudi nekaterih oljih rastlinskega izvora. Transmaščobe najdemo v predelanih živilih tako iz rastlinskih olj kot tudi v živalskih proizvodih. Z zmanjšanim tveganjem za srčno-žilne bolezni in smrtnost povezujemo nenasičene maščobe, z največjim tveganjem in negativnim vplivom na zdravje pa povezujemo transmaščobe in nekoliko v manjši meri tudi nasičene maščobe (2).
Nezdravo pridobivanje telesne teže pri odrasli populaciji in tveganje za razvoj nenalezljivih bolezni lahko zmanjšamo z zmanjšanjem količine skupnega vnosa maščob na manj kot 30% skupnega energijskega vnosa, z zmanjšanjem nasičenih maščob na manj kot 10% celotnega energijskega vnosa, z zmanjšanjem transmaščob na manj kot 1% celotnega energijskega vnosa in nadomeščanje nasičenih maščob in transmaščob z nenasičenimi maščobami, zlasti s nenasičenimi. Vnos nasičenih maščob lahko zmanjšamo s parjenjem ali kuhanjem namesto cvrtja pri kuhanju, maslo in masti zamenjamo s poli nenasičenimi maščobami, kot so sojino, repično, koruzno, žafranikovo in sončnično olje, uživamo mlečne izdelke z zmanjšano vsebnostjo maščob in pustega mesa ali odstranjevanjem vidne maščobe iz mesa ter z omejevanjem uživanja pečene in ocvrte hrane ter predpakiranih prigrizkov in živil (6).
Pomembi maščobi za zdravje sta tudi večkrat nenasičeni maščobni kislini omega-3 in omega-6, ki jih telo potrebuje za normalno rast in razvoj, vendar ju ne proizvaja. Poleg tega da sta pomembni za rast in razvoj imata pozitivne učinke, kot so zaščita srca, preprečevanje kognitivnega upada, zmanjševanje vnetji, ohranjanje mišične mase in izboljšanje sistemske inzulinske rezistence. Hrana bogata z omega-3 maščobami so morski sadeži, zlasti mastne ribe. Rastlinsko omega-3 maščobno kislino, alfa-linolensko kislino najdemo v oreških, nekaterih semenih in rastlinskih oljih (2).