hernija diska

Ko se srečamo z bolečino v križu, hernija diska pogosto pride na misel. 




Gre za specifično stanje, ki se kaže kot poškodba medvretenčnega diska in povzroča nelagodje v hrbtu. Hernija diska se lahko pojavi zaradi različnih vzrokov, vendar je najpogostejši degenerativni proces. Medvretenčni diski, ki se s staranjem izsušijo, se stanjšajo in s tem vplivajo na svojo funkcionalnost.

Pojavnost hernije diska je pogosta pri odrasli populaciji, še posebej med 25. in 55. letom starosti. Najpogosteje se hernija pojavlja med vretencema L4-L5 ali L5-S1 (Jordan idr., 2009).

V Blackbox centru smo specializirani za preventivo vadbo in kineziološke programe hernije diska. V tem članku vam bomo predstavili pomembne informacije o herniji diska ter vas vodili skozi proces preventivnih ukrepov. Poleg tega vam bomo ponudili uporabne nasvete, ki jih lahko izvajate sami. Za podrobnejše informacije si lahko preberete celoten članek spodaj. V kolikor se želite naročiti na uvodni posvet z našo ekipo strokovnjakov vas vabimo na uvodni posvet.

Kaj je hernija medvretenčne ploščice?

Da bi razumeli, kaj je hernija medvretenčne ploščice, moramo najprej pogledati anatomijo hrbtenice. Hrbtenico sestavljajo posamezna vretenca, med katerimi se nahajajo medvretenčne ploščice. Te ploščice delujejo kot blažilniki udarcev, saj preprečujejo trenje med vretenci in omogočajo gibljivost ter stabilnost hrbtenice.

Vsaka medvretenčna ploščica je sestavljena iz:

  • Zunanjega obroča (annulus fibrosus): Trda, vlaknasta struktura, ki obdaja notranje jedro in mu daje oporo.
  • Notranjega jedra (nucleus pulposus): Mehka, želatinasta snov, ki absorbira pritisk in obremenitve.

Hernija medvretenčne ploščice nastane, ko pride do poškodbe ali oslabitve zunanjega obroča, zaradi česar se notranje jedro premakne ali izboči navzven. To izbočenje lahko povzroči pritisk na bližnje živčne korenine, kar sproži simptome, kot so bolečina, mravljinčenje, otrplost in šibkost v prizadetih delih telesa.

ANATOMIJA HRBTENICE

Za boljše razumevanje hernije diska je pomembno razumeti anatomijo hrbtenice. Hrbtenica je sestavljena iz  33 vretenc in je razdeljena na pet glavnih delov:

  • Vratni del: 7 vretenc omogoča gibanje glave in vratu,
  • Prsni del: 12 manj gibljivih vretenc, ki tvorijo oporo rebrom,
  • Ledveni del: 5 vretenc, katere prenašajo največje obremenitve in predstavljajo najpogostejše mesto za hernijo diska,
  • Križni del: 5 vretenc združenih v trikotno kost imenovano križnico, ki povezuje hrbtenico z medenico,
  • Trtični del: 4 repne kosti povezane v trtico.

Med vsakim parom vretenc se nahajajo medvretenčne ploščice ali diski. Izjema je med prvima dvema vretencema v vratu, križnico in trtico, kjer diskov ni. Medvretenčne ploščice delujejo kot blažilci udarcev in omogočajo tridimenzionalno gibanje hrbtenici. Zgrajeni so iz dveh delov: pulpoznega jedra (nucleus pulposus) in fibroznega obroča (annulus fibrosus). Želatinasto jedro absorbira udarce in pritiske, medtem kot močnejši večplastni zunanji obroč ščiti jedro in mu daje strukturo.

Hrbtenica ima več pomembnih nalog v telesu:

  • predstavlja glavni nosilni steber telesa,
  • v hrbteničnem kanalu ščiti hrbtenjačo in živčne korenine, ki so odgovorni za prenos informacij med možgani in ostalim telesom,
  • omogoča gibanje hrbtenice (upogib, izteg, stranski nagib in rotacije),
  • medvretenčne ploščice delujejo kot blažilci udarcev in obremenitev,
  • na njo se pritrjujejo številne mišice, ki so delujejo pri gibanju telesa,
  • predstavlja oporo za rebra, ki varujejo notranje organe,
  • združuje zgornji in spodnji del telesa, kar omogoča sinhrono delovanje celotnega gibalnega sistema.

Vrste hernije

Vrste hernije diska se lahko ločijo glede na njihovo stopnjo in lokacijo. Hernija se pogosto pojavi na zadnji in lateralni strani, kjer je fibrozni obroč tanjši in nima strukturne podpore anteriorne ali posteriorne longitudinalne vezi. Zaradi te lokacije je večja verjetnost, da hernija pritiska na živčne korenine.

Poleg tega obstaja tudi hernija na sredini medvretenčne ploščice, ki lahko pritiska na hrbtenjačo. Čeprav je manj pogosta, lahko povzroči komplikacije, kot je sindrom konjskega repa.



Glede na stopnje hernije diska, jih lahko razvrstimo v štiri kategorije:

  1. Protruzija: Jedro diska se delno izboči skozi fibrozni obroč, vendar ne poči.
  2. Prolaps: Jedro predre celoten vezivni obroč, vendar ga zadržuje le še stran fibroznega obroča.
  3. Ekstruzija: Jedro popolnoma prebije fibrozni obroč in zdrsne v epiduralni prostor.  
  4. Sekvestracija: Gre za najnaprednejšo stopnjo hernije, kjer jedro diska se razdeli in nastane prosto telo.

Pravočasna diagnoza je ključna za ustrezno zdravljenje hernije. Z ustreznimi ukrepi, kot preventivna kineziološka vadba in  prilagoditev življenjskega sloga, je mogoče simptome obvladati in preprečiti nadaljnje poslabšanje stanja.

Vzroki za nastanek hernije

  1. Dolgotrajno sedeče delo in nepravilna drža

Sedeči življenjski slog je eden izmed glavnih vzrokov za težave s hrbtenico v sodobni družbi. Dolgotrajno sedenje, še posebej v nepravilnem položaju, povzroča povečan pritisk na medvretenčne ploščice, kar sčasoma vodi v njihovo obrabo in oslabitev. Nepravilna drža – na primer sključeno sedenje z upognjenim hrbtom in naprej potisnjeno glavo – povzroča neravnovesje obremenitev, kar dodatno obremenjuje hrbtenico. To stanje se pogosto pojavi pri ljudeh, ki delajo za računalnikom, veliko vozijo ali dolgo sedijo brez rednih odmorov.



  1. Težko fizično delo ali ponavljajoči se gibi

Aktivnosti, ki vključujejo pogosto dvigovanje težkih bremen, ponavljajoče se gibe ali nenadne zasuke hrbtenice, lahko privedejo do poškodb medvretenčnih ploščic. Nepravilna tehnika dvigovanja, kjer večji del obremenitve prevzame hrbet namesto nog, povzroči povečan pritisk na ledveni del hrbtenice. Športniki, delavci v gradbeništvu, skladiščniki in drugi, ki opravljajo fizično zahtevna dela, so še posebej izpostavljeni temu tveganju.

 

  1. Degenerativne spremembe (starost in obraba)

S staranjem se medvretenčne ploščice naravno obrabljajo in izgubljajo svojo prožnost ter elastičnost. Z leti se zunanji obroč ploščic (annulus fibrosus) tanjša in postaja bolj krhek, kar povečuje možnost, da se notranje jedro (nucleus pulposus) izboči ali celo izteče. Degenerativne spremembe so normalen del staranja, vendar lahko pri nekaterih ljudeh, zlasti tistih z nezdravim življenjskim slogom ali genetsko predispozicijo, privedejo do razvoja hernije že v zgodnejših letih.

 

  1. Slaba mišična podpora trupa (šibke stabilizacijske mišice)

Mišice trupa, vključno z globokimi trebušnimi mišicami, mišicami hrbta in medeničnega dna, igrajo ključno vlogo pri stabilizaciji hrbtenice. Če so te mišice šibke, hrbtenica nima zadostne opore, zato je med vsakodnevnimi aktivnostmi bolj obremenjena. To povečuje tveganje za preobremenitev medvretenčnih ploščic in posledično za razvoj hernije. Redno krepljenje stabilizacijskih mišic trupa je bistveno za zdravje hrbtenice.

 

  1. Poškodbe ali travme hrbtenice

Nenadne poškodbe, kot so padci, udarci v hrbtenico, prometne nesreče ali športne poškodbe, lahko neposredno poškodujejo medvretenčne ploščice. Zaradi travme lahko pride do pretrganja zunanjega obroča ploščice in iztekanja notranjega jedra, kar povzroči pritisk na živčne korenine. V teh primerih se simptomi pogosto pojavijo nenadno in so običajno izraziti.

 

6. Poudarek na vplivu življenjskega sloga

Sodobni način življenja, ki vključuje dolge ure sedenja, pomanjkanje telesne aktivnosti in pogosto neustrezno telesno držo, bistveno povečuje tveganje za razvoj hernije. Slabe navade, kot so nošenje težkih torb na eni rami, nepravilna tehnika pri dvigovanju predmetov ter pomanjkanje rednega gibanja, povzročajo kronične obremenitve hrbtenice. Zdrav življenjski slog, redna telesna aktivnost, ustrezna ergonomija delovnega mesta in krepitev mišic trupa so ključni za preprečevanje težav s hrbtenico.

Simptomi hernije

Simptomi hernije medvretenčne ploščice se razlikujejo glede na lokacijo hernije (ledveni, vratni ali prsni del hrbtenice) in resnost stanja. V začetni fazi so lahko simptomi blagi, vendar se ob napredovanju hernije poslabšajo in lahko resno omejujejo gibanje ter vsakodnevne aktivnosti.

Najpogostejši simptomi vključujejo:

  1. Bolečina v križu, vratu ali ledvenem delu

Bolečina je glavni znak hernije in se običajno pojavi na prizadetem delu hrbtenice. Pri herniji v ledvenem delu je bolečina lokalizirana v spodnjem delu hrbta, pri herniji v vratnem delu pa v vratu, ramenih ali zgornjem delu hrbta. Bolečina je lahko topa ali ostra in se pogosto poslabša pri gibanju, dolgotrajnem sedenju ali dvigovanju predmetov.

  1. Sevanje bolečine v noge ali roke

Pri herniji v ledvenem delu hrbtenice bolečina pogosto seva vzdolž ishiadičnega živca po zadnji strani noge vse do stopala (znano kot išias). Pri herniji v vratnem delu hrbtenice se bolečina širi v ramena, roke ali celo prste. Ta simptom je posledica pritiska hernije na bližnje živčne korenine.

  1. Otrplost, mravljinčenje ali šibkost v okončinah

Zaradi pritiska na živce se lahko pojavijo občutki otrplosti, mravljinčenja ali šibkosti v rokah, nogah ali prstih. Ti simptomi se razlikujejo glede na prizadeti del hrbtenice. Na primer, hernija v vratnem delu povzroča otrplost v zgornjih okončinah, medtem ko hernija v ledvenem delu prizadene spodnje okončine.

  1. Omejena gibljivost in težave z vsakodnevnimi aktivnostmi

Gibanje, kot so sklanjanje, obračanje trupa, hoja po stopnicah ali vstajanje iz sedečega položaja, je lahko boleče in omejeno. Pri herniji v vratnem delu lahko postanejo tudi gibi glave boleči in težavni. Vsakodnevne aktivnosti, kot so vožnja, delo za računalnikom ali telovadba, so zaradi simptomov pogosto otežene.

 

5. Razlika med hernijo v ledvenem, prsnem in vratnem delu:

  • Ledveni del hrbtenice: Hernija v tem delu je najpogostejša. Povzroča bolečine v križu, ki pogosto sevajo v noge in stopala (išias).
  • Vratni del hrbtenice: Povzroča bolečine v vratu, ramenih in rokah, skupaj z otrplostjo ali šibkostjo v zgornjih okončinah. Pogosto omejuje gibanje glave.
  • Prsni del hrbtenice: Hernija v tem delu je redka, vendar lahko povzroči bolečine v zgornjem delu hrbta in prsnem košu ter težave z dihanjem ali stabilnostjo trupa.

 

6. Pomen pravočasne diagnostike

Simptomi hernije se lahko poslabšajo, če jih ne obravnavamo pravočasno. Pravočasna diagnoza in strokovno zdravljenje sta ključna za preprečevanje dolgoročnih zapletov, kot so kronične bolečine, trajne nevrološke težave ali zmanjšana kakovost življenja. S pravilnim pristopom lahko simptome učinkovito obvladamo in omogočimo vrnitev k normalnim aktivnostim brez bolečin.

Diagnoza hernije

Natančna diagnoza je ključna za uspešno zdravljenje hernije medvretenčne ploščice, saj omogoča prepoznavanje vzroka simptomov in izbiro ustreznega pristopa k obravnavi. Proces diagnosticiranja običajno vključuje več korakov:

  • Fizični pregled: Zdravnik opravi temeljit pregled, pri čemer oceni držo, gibljivost hrbtenice in prisotnost bolečine. Preveri tudi refleksne odzive, mišično moč in občutljivost, saj te informacije pomagajo ugotoviti, kateri del hrbtenice je prizadet.
  • Nevrološki testi: Ciljno usmerjeni testi za oceno delovanja živcev vključujejo preizkus občutljivosti, gibljivosti in mišične moči. Težave, kot so otrplost, mravljinčenje ali šibkost, lahko zdravniku pomagajo določiti lokacijo in stopnjo pritiska na živčne korenine.
  • Slikanje z magnetno resonanco (MR): MR je zlati standard za diagnozo hernije, saj zagotavlja podrobne slike mehkih tkiv, vključno z medvretenčnimi ploščicami, živci in bližnjimi strukturami. Z MR je mogoče natančno določiti lokacijo, velikost in resnost hernije.
  • Računalniška tomografija (CT): CT se uporablja v primerih, ko MR ni možna, in omogoča vizualizacijo kosti ter strukture hrbtenice. Čeprav ni tako natančna za mehka tkiva, je še vedno koristna pri diagnozi hernije.
  • Elektromiografija (EMG): Ta test meri električno aktivnost mišic in živcev ter pomaga ugotoviti, ali je hernija povzročila poškodbo živcev.

Pomen natančne diagnoze:

Pravilna diagnoza hernije je bistvenega pomena, saj omogoča razlikovanje od drugih težav hrbtenice (npr. mišične bolečine, stenoze ali artritisa). Le z natančnim prepoznavanjem obsega in lokacije hernije je mogoče izbrati ustrezno zdravljenje, ki bo ciljno usmerjeno in učinkovito.

Zdravljenje hernije

Zdravljenje hernije medvretenčne ploščice je večplastno in prilagojeno posameznikovim simptomom ter resnosti stanja. Večina primerov se uspešno obravnava s konzervativnimi pristopi, le redko je potrebna kirurška intervencija.

Konzervativni pristopi

  1. Počitek in prilagoditev aktivnosti

V akutni fazi je priporočljivo zmanjšati obremenitve hrbtenice in se izogibati aktivnostim, ki poslabšajo simptome, kot so dvigovanje težkih bremen ali dolgotrajno sedenje. Kljub temu je pomembno, da se izogibate popolnemu mirovanju, saj to lahko oslabi mišice in upočasni okrevanje.

  1. Preventivna kineziološka vadba za krepitev trupa

Preventivna kineziološka vadba je ključni del zdravljenja hernije. Z individualiziranimi programi vaj se krepi mišice trupa, kar zagotavlja boljšo stabilizacijo hrbtenice. Vaje za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic zmanjšujejo obremenitev medvretenčnih ploščic in izboljšujejo splošno funkcionalnost.

  1. Raztezanje za zmanjšanje pritiska na ploščico

Raztezne vaje pomagajo sprostiti zakrčene mišice in zmanjšati pritisk na medvretenčne ploščice ter živčne korenine. Redno izvajanje specifičnih razteznih vaj izboljša gibljivost hrbtenice in olajša simptome.

  1. Manualna terapija in masaže

Manualna terapija, vključno z miofascialnim sproščanjem in terapevtsko masažo, pomaga zmanjšati mišično napetost, izboljšati prekrvavitev in sprostiti prizadeta področja. Sprostitev mišic zmanjša obremenitev hrbtenice in lajša bolečino.

 

Medicinski pristopi

  1. Protibolečinska terapija

Zdravniki pogosto predpišejo nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID) za zmanjšanje bolečine in vnetja. V določenih primerih se lahko uporabljajo tudi mišični relaksanti za sprostitev zakrčenih mišic.

  1. Minimalno invazivni postopki

Če konzervativni pristopi ne prinesejo želenih rezultatov, lahko zdravnik predlaga injekcije kortikosteroidov neposredno v prizadeto območje. To pomaga zmanjšati vnetje in bolečino ter omogoči nadaljevanje rehabilitacije.

  1. Kirurško zdravljenje

Kirurški poseg je potreben le v redkih primerih, ko hernija povzroča resne nevrološke težave (npr. izgubo nadzora nad mehurjem ali črevesjem) ali če simptomi vztrajajo kljub konzervativnemu zdravljenju. Najpogosteje se izvaja diskektomija, kjer se odstrani del izbočene ploščice, ki pritiska na živce.

Preventivni programi za hernijo

Preprečevanje hernije je ključno za ohranjanje zdrave hrbtenice in dolgoročno zmanjšanje tveganja za ponovitev težav. Preventivni programi se osredotočajo na izboljšanje telesne drže, krepitev mišic in pravilno izvajanje vsakodnevnih aktivnosti. V Blackbox centru izvajamo kineziološke preventivne programe, ki so prilagojene vsakemu posamezniku.

 

Nasveti za preprečevanje hernije:

  1. Krepitev mišic trupa (stabilizacija hrbtenice)

Redne vaje za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic so bistvene za stabilizacijo hrbtenice in zmanjšanje obremenitev medvretenčnih ploščic. Vaje, kot so plank, most in ptičji pes (bird-dog), so še posebej učinkovite.

  1. Pravilna ergonomija sedenja in dvigovanja
  • Pri sedenju poskrbite za ravno držo hrbta in podprto ledveno krivino. Uporabljajte ergonomsko oblikovane stole in delajte redne premore za gibanje.
  • Pri dvigovanju predmetov uporabljajte noge, ne hrbta, in predmete držite blizu telesa.
  1. Raztezne vaje za hrbet in boke

Raztezanje izboljša prožnost hrbtenice in zmanjšuje pritisk na medvretenčne ploščice. Vaje, kot so raztezanje v položaju goloba ali mačka-krava, pomagajo ohranjati zdravo gibljivost.

  1. Redna telesna aktivnost in pravilna drža

Ohranjanje zdrave telesne teže in redna telesna vadba (npr. hoja, plavanje ali joga) pomagata zmanjšati obremenitev hrbtenice. Pravilna telesna drža pri vsakodnevnih aktivnostih preprečuje neravnovesje mišic in kronične obremenitve.

S preventivnimi ukrepi lahko bistveno zmanjšate tveganje za razvoj hernije in ohranite hrbtenico zdravo ter gibljivo. Če imate težave z bolečinami v hrbtu, je priporočljivo pravočasno obiskati strokovnjaka, ki vam bo pomagal pri načrtovanju ustreznega programa za preprečevanje in obvladovanje simptomov.

Kako preprečiti hernijo diska?

Preprečevanje hernije diska je ključno za DOLGOROČNO OHRANJANJE ZDRAVJA HRBTENICE. Upoštevanje naslednjih nasvetov lahko zmanjša tveganje za njen nastanek: 

 

  • Pravilna tehnika dvigovanja težkih bremen: Pri dvigovanju težkih predmetov se izogibajte prekomernemu upogibu v trupu. Namesto tega uporabite moč spodnjih okončin in ohranjajte stabilen trup med dvigom. To zmanjšuje obremenitev hrbtenice.
  • Ohranjanje zdrave telesne teže: Prekomerna telesna teža povečuje obremenitev hrbtenice. Redna telesna vadba in uravnotežena prehrana vam pomagata ohranjati zdravo telesno težo in zmanjšujejo tveganje za hernijo diska.
  • Pogoste spremembe položaja telesa: Dolgotrajno sedenje ali stoječe delo lahko povzročita prekomerno obremenitev hrbtenice. Pogosto spreminjanje položaja telesa in vključevanje aktivnih odmorov lahko zmanjša to obremenitev.
  • Zdrav življenjski slog: Za ohranjanje zdravja hrbtenice in splošnega počutja je pomembno, da se osredotočite na prenehanje kajenja in izogibanje drugim škodljivim navadam je pomembno
  • Redna telesna vadba: Vadba, ki vključuje krepitev mišic trupa “core excercise”, je ključna za ohranjanje močne in stabilne hrbtenice. Vključite v svoj vadbeni program vaje, ki ciljajo na te mišične skupine.

 Z upoštevanjem teh nasvetov lahko pomembno zmanjšate tveganje za hernijo diska. 


V Blackbox centru smo specializirani za preventivno vadbo in izobraževanje o pravilni izvedbi vaj. Naš strokovni tim kineziologov vam lahko pomaga sestaviti individualni vadbeni program, ki bo prilagojen vašim potrebam in ciljem ter osredotočen na preprečevanje težav z diski in hrbtenico.

Vaje za hernijo

Redno izvajanje specifičnih vaj je ključno za obvladovanje simptomov hernije medvretenčne ploščice, saj kombinacija raztezanja in krepitve stabilizacijskih mišic pomaga zmanjšati bolečino, izboljšati gibljivost ter okrepiti podporo hrbtenici. Spodaj je predstavljen seznam priporočenih vaj s podrobnim opisom izvedbe, ciljev in ponovitev:

 

  1. Raztezanje hrbtnih mišic

Položaj otroka 

  • Cilj: Razbremenitev spodnjega dela hrbtenice in sprostitev napetih mišic.
  • Izvedba: Postavite se na kolena, zadnjico potisnite nazaj proti petam, roke iztegnite naprej na tla in čelo položite na podlago. Globoko dihajte in zadržite položaj.
  • Ponovitve: 3-krat po 30 sekund.

 

Cat-Cow Stretch

  • Cilj: Izboljšanje gibljivosti hrbtenice in sprostitev napetosti.
  • Izvedba: Postavite se na vse štiri (roke pod rameni, kolena pod boki). Pri vdihu usločite hrbet, pogled usmerite navzgor (krava), pri izdihu zaokrožite hrbet in glavo potisnite navzdol proti prsim (mačka).
  • Ponovitve: 10 ponovitev v počasnem ritmu.

 

  1. Krepitev stabilizacijskih mišic trupa

 

Bird-Dog

  • Cilj: Krepitev mišic trupa in izboljšanje stabilnosti hrbtenice.
  • Izvedba: Postavite se na vse štiri. Iztegnite desno roko naprej in levo nogo nazaj ter zadržite položaj 5 sekund. Vrnite se v začetni položaj in ponovite z drugo stranjo.
  • Ponovitve: 10-krat na vsaki strani.

 

Most (Glute Bridge)

  • Cilj: Krepitev mišic zadnjice, trupa in stabilizacija ledvenega dela.
  • Izvedba: Lezite na hrbet, pokrčite kolena, stopala položite na tla. Počasi dvignite boke proti stropu, tako da telo tvori ravno črto od ramen do kolen. Zadržite 5 sekund in se spustite nazaj.
  • Ponovitve: 12-krat.

 

Plank

  • Cilj: Krepitev celotnega trupa z osredotočenostjo na stabilizacijske mišice.
  • Izvedba: Lezite na trebuh, dvignite telo na komolce in prste na nogah. Telo naj bo v ravni liniji, trebuh aktivno stisnjen. Zadržite položaj.
  • Ponovitve: 3 serije po 20–30 sekund.

 

  1. Razbremenitev hrbtenice

 

Raztezanje kolen proti prsim

  • Cilj: Sprostitev ledvenega dela hrbtenice in zmanjšanje pritiska na ploščice.
  • Izvedba: Lezite na hrbet, eno nogo pokrčite proti prsim in jo objemite z rokami. Zadržite, nato ponovite z drugo nogo.
  • Ponovitve: 3-krat na vsaki strani po 20–30 sekund.

 

Razteg z rotacijo trupa (leže)

  • Cilj: Sprostitev ledvenega predela in izboljšanje gibljivosti hrbtenice.
  • Izvedba: Lezite na hrbet, roke iztegnite ob telesu. Pokrčite kolena in jih spustite na eno stran, medtem ko zgornji del trupa ostane pri miru. Zadržite položaj, nato ponovite na drugi strani.

Ponovitve: 3-krat na vsaki strani po 20–30 sekund.

Kako vam lahko pomagamo v Blackbox Centru?

V Blackbox Centru se zavedamo, kako pomembna je individualna obravnava pri težavah s hernijo. Naš celosten in strokoven pristop vključuje:

  • Strokovno oceno drže, gibanja in mišične moči

Na začetku opravimo temeljito analizo vaše telesne drže, gibljivosti in mišične moči, da ugotovimo vzroke za vaše težave in prilagodimo obravnavo vašim potrebam.

  • Individualiziran program vadbe

Oblikujemo prilagojen program vaj, ki vključuje raztezanje, krepitev stabilizacijskih mišic in tehnike za razbremenitev hrbtenice. Vadba je varna, postopna in ciljno usmerjena v izboljšanje vaše funkcionalnosti in zmanjšanje bolečin.

  • Izobraževanje za preprečevanje ponovitve težav

Naučimo vas pravilne ergonomije, gibanja in tehnik, s katerimi boste preprečili ponovitev težav. Redna telesna aktivnost, izboljšanje drže in prilagoditev življenjskega sloga so ključni za dolgoročno zdravje hrbtenice.

Zaključek

Hernija medvretenčne ploščice je stanje, ki lahko močno vpliva na kakovost vašega življenja, vendar je z ustreznim pristopom mogoče učinkovito obvladati simptome in preprečiti dolgoročne zaplete. Pravočasno ukrepanje, strokovna diagnostika in ciljana obravnava so ključni za uspešno zdravljenje.

Preventiva ima pri tem izjemno pomembno vlogo. Krepitev mišic trupa, redna telesna aktivnost, pravilna drža in prilagoditev življenjskega sloga lahko bistveno zmanjšajo tveganje za razvoj hernije in drugih težav s hrbtenico.


V Blackbox Centru smo tu, da vam pomagamo premagati bolečine, izboljšati vašo gibljivost in vrniti vas v aktivno življenje brez omejitev. Pridružite se našim programom in skupaj poskrbimo za zdravje vaše hrbtenice!

Pogosto postavljena vprašanja

ALI JE OB POJAVU HERNIJE DISKA NUJNO POTREBNA OPERACIJA? 

Ob pojavu hernije diska operacija ni vedno nujna. Pravzaprav se večina primerov hernije diska uspešno zdravi s konservativnimi metodami, kot so počitek, kineziološka vadba, zdravila proti bolečinam in vnetju ter prilagoditev življenjskega sloga.

 

ALI LAHKO PREPREČIMO NASTANEK HERNIJE DISKA?

Da, hernijo diska lahko do določene mere preprečimo z zdravim življenjskim slogom in ustreznimi preventivnimi ukrepi. Priporočljivo je:

 

  • Ohraniti pravilno držo med sedenjem, dvigovanjem težkih bremen in vsakodnevnimi dejavnostmi.
  • Izvajati redno telesno aktivnost, ki krepi hrbtne in trebušne mišice ter izboljšuje gibljivost hrbtenice.
  • Izogibati se dolgotrajnemu sedenju ali stoječim položajem, ki obremenjujejo hrbtenico.
  • Ohranjati zdravo telesno težo, saj odvečna teža povečuje pritisk na hrbtenico.

Čeprav hernijo diska ni mogoče popolnoma preprečiti, ti ukrepi zmanjšajo tveganje za njen nastanek.

 

ALI LAHKO VADBA POSLABŠA HERNIJO DISKA?

Neustrezna vadba ali napačna tehnika lahko poslabšata simptome hernije diska. Vendar pravilno izbrana vadba, ki jo vodi strokovnjak, pomaga pri lajšanju simptomov in izboljšanju stanja. Priporočljive so:

  • Raztezne vaje za zmanjšanje pritiska na živčne korenine.
  • Krepilne vaje za stabilizacijo hrbtenice.
  • Vaje za držo, ki zmanjšajo obremenitev na hrbtenične diske.

Izogibajte se vajam, ki vključujejo nenadne zasuke, močne udarce ali velike obremenitve, saj lahko povečajo pritisk na diske. Posvetuje se s strokovnjaki Blackbox centra, da bo vaša vadba vam ustrezna in pravilno izvedena.

Kazalo

NAROČITE SE NA brezplačni POSVET!
Kontaktne informacije
Delovni čas
Ostali Blackbox članki

Viri: 

Al Qaraghli, M. I. in De Jesus, O. (2023). Lumbar Disc Herniation. V StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Pridobljeno s http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560878/

Bull, F. C., Al-Ansari, S. S., Biddle, S., Borodulin, K., Buman, M. P., Cardon, G., … Willumsen, J. F. (2020). World Health Organization 2020 guidelines on physical activity and sedentary behaviour. British Journal of Sports Medicine, 54(24), 1451–1462. https://doi.org/10.1136/bjsports-2020-102955

Dydyk, A. M., Ngnitewe Massa, R. in Mesfin, F. B. (2023). Disc Herniation. V StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Pridobljeno s http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441822/

Jeong, D.-K., Choi, H.-H., Kang, J. in Choi, H. (2017). Effect of lumbar stabilization exercise on disc herniation index, sacral angle, and functional improvement in patients with lumbar disc herniation. Journal of Physical Therapy Science, 29(12), 2121–2125. https://doi.org/10.1589/jpts.29.2121

Jordan, J., Konstantinou, K. in O’Dowd, J. (2009). Herniated lumbar disc. BMJ Clinical Evidence, 2009, 1118.

Waxenbaum, J. A., Reddy, V. in Futterman, B. (2023). Anatomy, Back, Intervertebral Discs. V StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Pridobljeno s http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470583/

Wong, J. J., Côté, P., Quesnele, J. J., Stern, P. J. in Mior, S. A. (2014). The course and prognostic factors of symptomatic cervical disc herniation with radiculopathy: a systematic review of the literature. The Spine Journal: Official Journal of the North American Spine Society, 14(8), 1781–1789. https://doi.org/10.1016/j.spinee.2014.02.032



Scroll to Top