VZROKI ZA BOLEČINO V KOLENU

Bolečina v kolenu je ena najpogostejših zdravstvenih težav, ki prizadene ljudi vseh starosti.

Lahko se pojavi nenadoma, kot posledica akutne poškodbe, ali pa se razvije postopoma zaradi kroničnih obremenitev, obrabe sklepnega hrustanca ali napačnih vzorcev gibanja. Koleno, kot najbolj kompleksen in obremenjen sklep v telesu, je pogosto podvrženo različnim mehanskim in vnetnim spremembam. Boleče koleno lahko pomembno zmanjša mobilnost in kakovost življenja, zato je pravočasno ukrepanje ključnega pomena. V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke za bolečino v kolenu, lokacije, kjer se ta pojavlja, ter kako lahko pravilna kineziološka vadba in strokovna rehabilitacija pomagata pri odpravljanju simptomov.

ANAMTOMIJA KOLENSKEGA SKLEPA

Kolenski sklep sestavljajo tri osnovne kosti: stegnenica (femur), golenica (tibia) in pogačica (patela). Stabilnost kolena omogočajo križni vezi (sprednji in zadnji), kolateralni vezi na notranji in zunanji strani sklepa ter meniskusi, ki služijo kot blažilec med kostmi. Sklep obdaja sklepna ovojnica, ki skrbi za mazanje in stabilnost. Poškodbe katerekoli izmed teh struktur lahko vodijo do različnih bolezni v kolenu, kot so bolečina v kolenu zadaj, bolečina na notranji strani kolena, vnetje kolena in celo pojav tekočine, znane kot voda v kolenih. Pomembno je razumevanje teh anatomskih struktur za natančno diagnozo in učinkovito terapijo.

Bolečina v kolenu

Bolečina v kolenu se lahko pojavi zaradi več dejavnikov: akutne travme, kroničnih obrab, vnetij ali nepravilnih gibov in obremenitev. Lahko je ostra, topa, zbadajoča ali pekoča in jo pogosto spremljajo drugi simptomi, kot so oteklina, čudni zvoki pri gibanju, togost ali nestabilnost sklepa. Med najpogostejše vzroke sodijo poškodbe kolenskega sklepa (npr. raztrganine meniskusa ali vezi), artroze ter vnetni procesi. V določenih primerih gre tudi za odraz sistemskih bolezni. Pravočasno ukrepanje prepreči napredovanje bolečinskega stanja in zmanjša tveganje za trajne posledice.

Vnetje kolena

Vnetje kolena je pogosta posledica tako akutnih poškodb kot tudi kroničnih stanj, kot je osteoartritis ali revmatoidni artritis. Znaki vnetja v kolenu so: pordelost, oteklina, bolečina ob dotiku, omejena gibljivost in občutek toplote v predelu sklepa. Eden pogostih znakov vnetja je tudi pojav tekočine – znan kot voda v kolenih. Ljudje se pogosto sprašujejo, ali je voda v kolenu nevarna. Odgovor je pritrdilen, saj lahko povzroči pritisk v sklepu, zmanjšano gibljivost in poslabšanje drugih bolezni v kolenu. Zdravljenje vnetja mora biti celostno, vključno s fizikalno terapijo, farmakološko podporo in ustrezno vadbo za stabilizacijo sklepa.

Lokacija bolečine v kolenu

Lokacija bolečine v kolenu igra ključno vlogo pri ugotavljanju vzroka in izbiri ustrezne oblike zdravljenja. Vsaka anatomska stran kolena je povezana z določenimi strukturami, zato natančna lokalizacija bolečine omogoča boljše razumevanje patoloških sprememb. Upoštevanje mesta bolečine je temelj za diferencirano diagnostiko, prilagojeno terapijo in izbiro vaj pri kineziološki vadbi.

  • Bolečina na notranji strani kolena

Bolečina na notranji (medialni) strani kolena je najpogosteje povezana s poškodbami notranjega meniskusa, natrganinami ali preobremenitvijo medialnega kolateralnega ligamenta (MCL) ter obrabo sklepnega hrustanca v tem delu sklepa. Posebej pogosta je pri rekreativnih tekačih, smučarjih in osebah s valgusno poravnavo kolen. Med ponavljajočo vadbo se pogosto razvijejo mikrotravme, ki lahko vodijo v bolezen v kolenu na notranji strani. Pojavi se lahko tudi ob kroničnih vnetjih ali v sklopu degenerativnih sprememb, kot je medialna gonartroza.

  • Bolečina na zunanji strani kolena

Zunanja (lateralna) bolečina je pogosto povezana s sindromom iliotibialnega trakta (ITB sindrom), ki nastane zaradi trenja tetivne strukture ob lateralni kondil stegnenice. Prav tako se lahko pojavi pri poškodbah lateralnega meniskusa, artrozi zunanjega dela sklepa ali pri slabi aktivaciji stabilizatorjev kolka. Bolezen v kolenu ob strani pogosto povzroča občutek zategovanja, pekočega trenja in bolečino med tekom, kolesarjenjem ali hojo po stopnicah. Ciljno usmerjena vadba, raztezanje in stabilizacijske vaje so ključni del rehabilitacije.

  • Bolečina v kolenu spredaj

Sprednja bolečina v kolenu se pogosto nanaša na območje pod pogačico (patelo) in je značilna za patelofemoralni bolečinski sindrom, skakalno koleno (tendinitis patelarnega ligamenta) ter oslabelost kvadricepsa. Pojavlja se pri mlajših športno aktivnih posameznikih, predvsem pri športih, kjer so pogosti počepi, skoki ali hitre spremembe smeri. Bolezen pod kolenom spredaj lahko povzroči tudi vnetje narastišča tetive na golenici (Osgood-Schlatterjeva bolezen pri mladostnikih). Učinkovita rehabilitacija vključuje krepitev kvadricepsa, izboljšanje funkcionalne drže in razbremenitev pogačice.

  • Bolečina v kolenu zadaj

Zadnja bolečina v kolenu je lahko simptom poškodbe zadnjega križga ligamenta (PCL), prekomernega naprezanja posteriornih struktur (npr. tetiv zadnje loče stegna) ali prisotnosti bakarjeve ciste. V določenih primerih je lahko povezana tudi z žilnimi ali nevrološkimi motnjami. Posebej pri starejših se bolezen v kolenu zadaj pogosto pojavi kot posledica zatekanja sklepne tekočine, ki povzroči pritisk in napetost. Diagnozo je treba podkrepiti z ultrazvokom ali MRI slikanjem, zdravljenje pa usmeriti v razbremenitev in krepitev zadnjih mišičnih skupin.

  • Bolečina v pregibu kolena zadaj

Specifična vrsta bolečine, ki se pojavlja v pregibu, natančneje v posteriorni fosi kolena. Pogosto opozarja na pojav bakarjeve ciste, ki je izboklina sklepne ovojnice, napolnjena s tekočino. Simptomi vključujejo občutek polnosti, boleč pritisk med upogibanjem kolena in napetost v predelu meči. 

  • Bolečina v kolenu ob strani

Pojavlja se kot posledica obrabe hrustanca, ohlapnosti vezi ali ponavljajoče mehanske obremenitve. Lahko izhaja iz oslabljene stabilnosti kolena, neustreznega nadzora nad kolkom ali nepravilne biomehanike gibanja. Bolezen v kolenu ob strani je značilna za športnike z enostranskimi obremenitvami (npr. tenis, nogomet) in za ljudi, ki veliko čas preživijo na nogah.

Kljub različnim lokacijam bolečin v kolenu ostaja skupni imenovalec v večini primerov pomanjkljiva funkcionalna podpora sklepa. Celostna obravnava, ki vključuje natančno diagnostiko, strokovno vodeno kineziološko vadbo in spremembo gibalnih vzorcev, je ključna za dolgotrajno izboljšanje funkcije kolena in preprečitev ponovitve bolečin.

Vzroki za bolečine v kolenu

Bolečine v kolenu so lahko posledica številnih dejavnikov, ki pogosto med seboj delujejo sinergično. Mehanske poškodbe, degenerativne spremembe in vnetni procesi so najpogostejši vzroki, ki vplivajo na stabilnost in funkcionalnost kolenskega sklepa. Pomembno je, da se vsak vzrok natančno prepozna, saj bo le tako mogoča pravilna obravnava in preprečevanje ponovitve.

  • Preobremenitve in ponavljajoči gibi: Dolgotrajna ponavljajoča gibanja brez ustrezne regeneracije lahko vodijo v mikrotravme, ki se s časom razvijejo v kronična bolečinska stanja. Pojavijo se sindromi, kot sta sindrom iliotibialnega trakta (značilen za tekače) ali tendinitis pogačičnega ligamenta (skakalno koleno). Pri tem gre pogosto za bolezen v kolenu spredaj, ki povzroča bolečino pri hoji po stopnicah.
  • Starostne spremembe: Z leti se naravno zmanjšuje količina in kakovost sklepnega hrustanca, kar vodi v artrozo. To degenerativno obolenje povzroča kronično bolečino in zmanjšano gibljivost. Osebe z artrozo pogosto opisujejo simptom kot “boleča kolena” in imajo težave pri vstajanju, hoji in še posebej pri daljšem stanju ali obremenitvah.
  • Poškodbe vezi in meniskusov: Akutne poškodbe, kot so rupturi sprednje križne vezi (ACL) ali poškodbe meniskusov, so značilne za športnike in fizično aktivne posameznike. Take poškodbe pogosto zahtevajo kirurški poseg in daljšo rehabilitacijo. V primeru nepravilne rehabilitacije lahko pride do ponavljajočih se bolečin in razvoja nestabilnosti sklepa.
  • Slaba telesna pripravljenost in stabilnost trupa: Oslabelost mišič, ki stabilizirajo koleno in trup, vodi v nepravilno razporeditev sil na kolenski sklep. To se pogosto izraža kot bolezen v kolenu ob strani ali bolečina v kolenu spredaj. Brez ustrezne aktivacije stabilizatorjev se obremenitve prenašajo na neprimerne strukture, kar vodi v vnetja, poškodbe ali kronična bolečinska stanja.
  • Vnetje kolena in druge bolezni: Poleg poškodb in obrabe lahko bolečino v kolenu povzročijo tudi vnetni procesi. Mednje sodijo infekcijski artritisi, avtoimunske bolezni, kot je revmatoidni artritis, ter sinovitis. V določenih primerih pride do izločanja sklepne tekočine, kar povzroči pojav, znan kot voda v kolenih. Vprašanja kot so „ali je voda v kolenu nevarna“ so pogosta, saj to stanje lahko vodi do togosti, otekanja in bolečih omejitev gibanja.

Dejavniki tveganja za nastanek bolečine v kolenu

Razumevanje dejavnikov tveganja je ključno za preventivo in zgodnje ukrepanje. Nekateri dejavniki so spremenljivi (nanje lahko vplivamo z življenjskim slogom), drugi pa so povezani z genetsko nagnjenostjo ali starostjo.

  • Pomanjkanje gibanja in sedeč način življenja: Dolgotrajno sedenje in neaktivnost povzročata oslabelost mišič in slabšo prekrvavitev sklepov, kar vodi v rigidnost, slabo koordinacijo in večje tveganje za poškodbe. Pogosta posledica je postopno razvijajoča se bolečina v kolenu.
  • Prekomerna telesna teža: Več kilogramov pomeni več obremenitve na kolenski sklep, kar pospešuje obrabo hrustanca in razvoj degenerativnih bolezni. Posamezniki z višjo telesno težo so pogosteje izpostavljeni pojavu bolezni v kolenu zadaj in bolezni v kolenu ob strani, zaradi dodatnih mehanskih sil, ki delujejo na sklep.
  • Slaba gibljivost in oslabelost stabilizatorjev kolena: Neustrezen razpon gibanja in oslabljene mišiče trupa, kolkov ter stopal lahko povzročijo nesorazmerno obremenitev kolena. Brez ustrezne podpore se lahko pojavijo preobremenitvene poškodbe, ki vodijo do kroničnih bolečin.
  • Napačna tehnika pri športni vadbi: Napačen položaj kolena pri počešu, teku ali dvigovanju bremen lahko povzroči resne mehanske disfunkcije. Napačna tehnika pogosto vodi v tendinitis, sindrome preobremenitve ali celo raztrganine vezi.
  • Predhodne poškodbe kolenskega sklepa: Vsaka poškodba pušča sled. Tudi če je sklep formalno zaceljen, lahko ostanejo mikronestabilnosti, oslabljena nevromišična kontrola in spremembe v vzorcu gibanja, kar pomeni večje tveganje za ponovni pojav bolečine. Posledice predhodnih poškodb se izražajo v obliki bolečine v pregibu kolena zadaj ali ponavljajoče se bolečine v kolenu ob strani.

Upoštevanje teh dejavnikov tveganja in pravočasno ukrepanje z ustrezno preventivo ter kineziološko vadbo močno zmanjša verjetnost razvoja dolgoročnih težav s koleni.

Zdravljenje bolečine v kolenu

Zdravljenje bolečine v kolenu mora biti individualno prilagojeno in temelji na natančni diagnostiki. Možnosti zdravljenja vključujejo:

  • Počitek in izogibanje obremenitvam v akutni fazi bolečine.
  • Uporaba hladnih obkladkov za zmanjšanje vnetja in otekline.
  • Protivnetna zdravila, kot so nesteroidni antirevmatiki.
  • Fizikalna terapija, ki pospeši okrevanje in zmanjša simptome.
  • Kirurški posegi, kadar gre za resne poškodbe vezi, meniskusa ali obrabo sklepnih struktur.

Kineziološka vadba, ki se je izkazala za izjemno učinkovito pri obravnavi kroničnih in ponavljajočih se bolečin v kolenu.

Kineziološka vadba v BlackBox centru za bolečine v kolenu

V BlackBox centru se osredotočamo na znanstveno utemeljeno, individualizirano kineziološko obravnavo. Naša filozofija temelji na povezavi med pravilnim gibanjem, funkcionalno močjo in dolgoročnim zdravjem sklepov.

Naš preventivni program vključuje:

  • Temeljito oceno gibanja z uporabo analize hoje, stabilnosti trupa, gibljivosti kolenskega sklepa in drže telesa.
  • Individualno prilagojen program vaj, usmerjen v izboljšanje stabilnosti, mobilnosti in nadzora nad gibanjem.
  • Vključevanje uporov, propriocepcije in ravnotežnja za razvoj nevromišične kontrole, ki je ključna pri preprečevanju ponovnih poškodb.
  • Izobraževanje strank o primerni drži, gibalnih navadah in prepoznavanju zgodnjih znakov preobremenitve.
  • Postopno obremenjevanje, ki omogoča varen prehod v vsakodnevno življenje ali šport.

Posebej se osredotočamo na:

  • Ljudje z bolečino v kolenu ob strani, ki pogosto izhaja iz oslabelosti kolka ali pronacije stopala.
  • Osebe z vodo v kolenih, kjer je cilj zmanjšanje vnetja in ponovna aktivacija stabilizatorjev.
  • Posameznike po poškodbah kolenskega sklepa, kot so ruptura ACL ali poškodbe meniskusa.
  • Stranke z boleznimi v kolenu, vključno z artrozo, tendinitisom in sinovitisom.

Vaje za rehabilitacijo kolena

Uspešna rehabilitacija kolena temelji na natančno izbranih vajah, ki so prilagojene posameznikovemu stanju. Pogoste vaje vključujejo:

  • Izometrična kontrakcija kvadricepsa, za aktivacijo sprednje stegenske mišice brez obremenjevanja sklepa.
  • Dvigi medenice na blazini, za krepitev zadnjice in stabilizacijo kolkov ter trupa.
  • Počep ob steni, ki krepi kvadriceps, brez da bi pretirano obremenili kolenski sklep.
  • Stabilizacijske vaje na ravnotežni blazini, za izboljšanje propriocepcije in stabilnosti.

Vse vaje se izvajajo pod strokovnim nadzorom in se prilagajajo napredku posameznika. Cilj je vračanje popolne funkcionalnosti kolena ter preprečevanje ponovitve težav.

Zaključek

Bolečina v kolenu ima lahko različne vzroke, od mehanskih obremenitev, degenerativnih sprememb do vnetnih bolezni. Ključ do uspešnega zdravljenja je pravočasna in natančna diagnostika, individualiziran terapevtski pristop ter strokovno vodena kineziološka vadba. V BlackBox centru s strokovnim znanjem, izkušnjami in sodobnimi metodami pomagamo pri celostni obravnavi bolečin v kolenu.

Ne odlašajte z reševanjem svojih težav – kontaktirajte nas in odkrijte, kako vam lahko pomagamo do zdravega, stabilnega in nebolečega kolena.

Kazalo

NAROČITE SE NA POSVET ZA ZDRAVLJENJE BOLEČIN V KOLENU
Kontaktne informacije
Delovni čas

Avtor: MATIJA KODARIN

CITATI in VIRI

Bunt, C. W., Jonas, C. E. in Chang, J. G. (2018). Knee Pain in Adults and Adolescents: The Initial Evaluation. American Family Physician, 98(9), 576–585.

Calmbach, W. L. in Hutchens, M. (2003). Evaluation of patients presenting with knee pain: Part II. Differential diagnosis. American Family Physician, 68(5), 917–922.

Farrokhi, S., Chen, Y.-F., Piva, S. R., Fitzgerald, G. K., Jeong, J.-H. in Kwoh, C. K. (2016). The influence of knee pain location on symptoms, functional status and knee-related quality of life in older adults with chronic knee pain: data from the Osteoarthritis Initiative. The Clinical journal of pain, 32(6), 463–470. https://doi.org/10.1097/AJP.0000000000000291

Hong, E. in Kraft, M. C. (2014). Evaluating anterior knee pain. The Medical Clinics of North America, 98(4), 697–717, xi. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2014.03.001

Hunter, D. J., March, L. in Chew, M. (2020). Osteoarthritis in 2020 and beyond: a Lancet Commission. The Lancet, 396(10264), 1711–1712. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)32230-3

Hussein, M. (2021). Ortopedija za fizioterapevte (1. izd.). Novo mesto: Univerza v Novem mestu Fakulteta za zdravstvene vede.

Nguyen, U.-S. D. T., Zhang, Y., Zhu, Y., Niu, J., Zhang, B. in Felson, D. T. (2011). Increasing prevalence of knee pain and symptomatic knee osteoarthritis: survey and cohort data. Annals of Internal Medicine, 155(11), 725–732. https://doi.org/10.7326/0003-4819-155-11-201112060-00004

Ravnik, D. in Kocjan, A. (2018). Funkcionalna anatomija za študente Aplikativne kineziologije. Koper: Založba Univerze na Primorskem.

(Hussein, 2021)

(Ravnik in Kocjan, 2018)

(Hong in Kraft, 2014)

(Nguyen idr., 2011)

(Bunt, Jonas, in Chang, 2018)

(Calmbach in Hutchens, 2003)

 

Scroll to Top