OSTEOPOROZA:
KAJ JE, VZROKI IN ZDRAVLJENJE
Osteoporoza je bolezen kostnega tkiva, s katero prihaja do izgube organskega in mineralnega dela kosti, zaradi česar te postanejo krhke in lomljive.
Osteoporoza je bolezen kostnega tkiva, s katero prihaja do izgube organskega in mineralnega dela kosti, zaradi česar te postanejo krhke in lomljive.
Za osteoporozo velja kot pribito: GIBANJE IN ZDRAVJE gresta z roko v roki.
Osteoporozo mnogi imenujejo tiha epidemija 21. stoletja. Bolezen dolgo ne kaže simptomov. Iznenada se zgodi osteoporozni zlom!
OSTEOPOROZO LAHKO ZDRAVIMO IN USTAVIMO NJENO NAPREDOVANJE s specialno individualizirano vadbo v Blackbox centru pod vodstvom naših kineziologov in fizioterapevtov ter s skrbno izdelanim programom vadbe in jedilnikom.
Osteoporoza je najpogostejša presnovna, kronična in napredujoča bolezen kosti. Zaradi izgubljanja kostne mase, kot posledica razgradnje kosti, se spremeni tudi kakovost oz. struktura kostnega tkiva. Kosti postajajo vse bolj krhke, porozne in lomljive. To pripelje do pogostejših zlomov (zlasti vretenc, kolka, zapestja, nadlahti). Ker osteoporoza ne boli, se kot »tiha« bolezen žal pogosto odkrije šele ob osteoporoznem zlomu. V napredujoči fazi bolezni lahko prihaja do zlomov že ob manjših padcih ali obremenitvah.
FRAX (fracture risk assesment tool) je računalniški program (dostopen tudi na spletu), ki ima funkcijo preventivnega presejalnega testa za osteoporozne zlome. S FRAX izračunom lahko na podlagi ocene dejavnikov tveganja izračunamo stopnjo ogroženosti (nizka, zmerna, visoka) za osteoporozni zlom v prihodnjih desetih letih. Družinski zdravniki in referenčne ambulante uporabljajo Frax program za prepoznavanje potencialno ogroženih pacientov za osteoporozni zlom.
DXA preiskava (denzitometrija) je rentgenska metoda za diagnosticiranje osteoporoze oz. kasneje za spremljanje izgubljanja kostne mase v določenem časovnem obdobju ter za spremljanje učinkovitosti zdravil za osteoporozo. Je natančna, hitra, varna in neinvazivna metoda merjenja mineralne kostne gostote (MKG).
T-vrednost pomeni standardni odklon izmerjene kostne mase od kostne mase zdrave tridesetletne osebe.
Normalna T-vrednost je nad -1. To je gostota kosti zdrave tridesetletnice.
T-vrednost -1 do -2,5 pomeni osteopenijo, to je predhodnica osteoporoze.
T-vrednosti nižje od -2,5 po smernicah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pomenijo osteoporozo.
Primarna (senilna) osteoporoza se lahko pojavi pri obeh spolih in je posledica staranja. Veliko pogostejša je pri ženskah po menopavzi. Pri moških se ponavadi pojavlja kasneje. Ker se kot družba staramo, je osteoporoza v porastu.
Sekundarna osteoporoza nastane zaradi nekaterih bolezni, ki lahko onemogočajo optimalno izgradnjo kosti ali pa povzročajo pospešeno razgradnjo kostnine. Najpogosteje je to prekomerno delujoča ščitnica, sladkorna bolezen, celiakija, revmatološke in druge bolezni.
Sekundarna osteoporoza je lahko tudi posledica uživanja nekaterih zdravil. Najbolj škodljivi so glukokortikoidi, protivnetna zdravila.
Najpogosteje zbolevajo ženske v postmenopavzi, približno 80 odstotkov bolnic z osteoporozo je žensk. V zgodnji fazi menopavze ženske izgubljajo tudi po 3 odstotke kostne mase na leto. Statistika pravi, da bo vsaka druga do tretja ženska po menopavzi utrpela vsaj en osteoporozni zlom.
60 do 80 % naše kostne gostote je odvisna od genetike.
Ostalo je odvisno od našega življenjskega sloga v otroštvu in mladosti.
Na nekatere dejavnike tveganja žal nimamo vpliva:
Drugi dejavniki tveganja so naša izbira, lahko se jim izognemo:
S staranjem začnemo izgubljati kostno maso.
Do 40 leta lahko z zdravim življenjskim slogom vzdržujemo ravnotežje med gradnjo in razgradnjo kosti. Tako ohranjamo kostno maso, ki smo jo pridobili do tridesetega leta. Nato se naše kosti pričnejo starati, vsako leto v povprečju izgubimo od pol do enega odstotka kostne mase. Če je ta odstotek višji, je to znak za alarm. Osteopenija, ki je nekakšna predstopnja osteoporoze, zelo pogosto pripelje v osteoporozo.
1000 mg kalcija dnevno potrebujejo ženske do 50 let in moški do 70 let.
1200 mg kalcija dnevno naj bi uživale ženske nad 50 let in moški nad 70 let.
Navajamo nekaj najboljših virov kalcija v prehrani (vrednost kalcija v 100 g živila):
Številne epidemiološke študije govorijo o epidemiji pomanjkanja vitamina D. Vitamin D je ključen za pravilno presnovo kalcija in fosforja. Ob pomanjkanju vitamina D se kalcij iz prehrane ali prehranskih dopolnil ne more vsrkati v kri in ni na razpolago za gradnjo in obnovo kostnega tkiva.
Losos, jajčni rumenjak, sardine, skuše so dobri viri vitamina D.
Največ vitamina D (holekalciferol) pa nastane v naši koži pod vplivom UVB žarkov. Od pomladi do jeseni zadostuje že 15 minutna izpostavljenost soncu na dan (zlasti obraz in roke). Kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem blokirajo tvorbo vitamina D.
Povprečno potrebujemo 800-1000 enot (UI) vitamina D dnevno.
Jeseni in pozimi, ko ni dovolj sonca, moramo vitamin D dodajati v obliki prehranskih dopolnil. Pri osteoporozi boste D vitamin uživali v obliki zdravil.
Gibanje in zdravje gresta z roko v roki. Pri osteoporozi je gibanje še prav posebej pomembno.
V Blackbox centru vas obravnavamo celostno in individualno glede na stopnjo vaše ogroženosti za osteoporozo.
Naša strategija uspeha je delovanje na dveh področjih:
Ključ do uspeha je redna kineziološka vadba pod našim strokovnim vodstvom. Prej kot boste začeli, bolje bo. Z vadbo boste preprečili propadanje vaših kosti in si zagotovili vitalno in neodvisno starost.
Glede na vašo gensko predispozicijo ter življenjski slog naši kineziologi skupaj z vami naredijo optimalni načrt za ohranitev zdravih in močnih kosti v pozno starost.
Diagnosticirali so vam osteoporozo. Nikoli ni prepozno za nov začetek. Vabimo vas na brezplačni posvet z našimi kineziologi in fizioterapevtom.
Najprej bomo opravili natančno anamnezo in ugotovili klinični status. Poznati moramo vse vaše morebitne pridružene bolezni in zdravila, ki jih uživate. Poučimo vas o režimu prehranjevanja ter izključimo morebitne dejavnike tveganja. Po potrebi uvedemo prehranska dopolnila.
Pričnete s kineziološko, strokovno vodeno vadbo po natančno izdelanem protokolu, prilagojenem vaši stopnji bolezni. Gibljivost, vzdržljivost, koordinacija, vaje za ravnotežje, vaje za moč. Enkrat mesečno opravimo meritve in ovrednotimo vaš napredek v luči zastavljenih ciljev. Sproti prilagajamo progresivnost vadbe.
Z vašo in našo vztrajnostjo ter sodelovanjem lahko zavremo pospešeno izgubljanje kostnine in ustavimo napredovanje osteoporoze!
Če uživate zdravila za zdravljenje osteoporoze bodo ta učinkovitejša, če boste redno vadili!
Kocjan T., Govc E. J. 2016: Protokol vodenja bolnikov z osteoporozo, 1. izd. Ljubljana, Slovensko osteološko društvo
Food composition and nutrition tables, Souci-Fachmann – Kraut, 2008
Porter JL, Varacallo M. Osteoporosis. [Updated 2022 Sep 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441901/
Schröder G, Knauerhase A, Kundt G, Schober HC. Effects of physical therapy on quality of life in osteoporosis patients – a randomized clinical trial. Health Qual Life Outcomes. 2012 Aug 24;10:101. doi: 10.1186/1477-7525-10-101. PMID: 22920839; PMCID: PMC3511275.
Dunajska cesta 5
1000 Ljubljana